Gmina Kartuzy Wokół nas Wywiady

Kartuzy. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Organy i harfa w drugim koncercie

W ubiegłą niedzielę w Kolegiacie organy zabrzmiały solo i w duecie z harfą. Koncertował na nich Karol Hilla, a jego partnerem w duecie był Carlos Peña Montoya. Koncert poprowadziła Katarzyna Olszewska, dyrektor festiwalu.

Karol Hilla jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 ukończył z wyróżnieniem Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, gdzie kształcił się w latach 2002-2008. Koncertował w wielu miastach Polski i w większości państw Europy. Pełni funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni. Carlos Roberto Peña Montoya naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie prof. Eileen Mason. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Helgi Storck, a następnie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył w 2014 roku. Od 2012 roku jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Solo i w duecie

Muzycy zagrali osiem utworów. Repertuar był bardzo różnorodny od Preludium C-dur J. S Bacha, po arię w stylu klasycznym Marcela Grandjany. Połączenie tych dwóch jakże różnych instrumentów przyniosło zaskakujące, piękne brzmienia. Wysokie dźwięki organów wzbijały się pod łuki sklepienia Kolegiaty. Natomiast delikatne brzmienia harfy ślizgały się po promieniach, wpadającego do kościoła zachodzącego słońca. Czasami były jak kropelki letniego deszczu, który daje przyjemną ochłodę.

Stąd, kiedy po przeszło godzinie tony umilkły, w kościele rozległy się gromkie brawa. Trwały długo, tak że muzycy zdecydowali się na bis. W imieniu słuchaczy serdeczne podziękowania złożyli im dyrektor Katarzyna Olszewska i burmistrz miasta Mieczysław Grzegorz Gołuński.

D. Tryzna

Czterdzieści lat Festiwal dostarcza pozytywnych emocji

Z Katarzyną Olszewską, dyrektor Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej rozmawiał Dariusz Tryzna, redaktor naczelny.

Fot. Cezary Czaja.

Od kiedy jest Pani związana z tym wydarzeniem?

W tym roku mamy czterdziestą jubileuszową edycję Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Jest to wielkie święto dla festiwalu, który odbywa się w Kartuskiej Kolegiacie dzięki organizatorom Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu Burmistrzowi Kartuz oraz ks. Piotrowi Krupińskiemu Proboszczowi Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  Przez pierwsze 25 lat opiekę artystyczną nad Kartuskimi Letnimi Koncertami Organowymi, bo tak początkowo nazywały się koncerty, pełniła p. Regina Trapkowska, którą zawsze miło i serdecznie wspominamy przy okazji koncertów festiwalowych.

Koncerty te od samego początku charakteryzowały się dużą różnorodnością wykonywanego repertuaru, prezentowanego instrumentarium oraz wykonawców, dlatego od 2008 roku cykl ten postanowiono nazwać Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, również od tego roku ja przejęłam funkcję dyrektora artystycznego.

Ile mniej więcej koncertów odbyło się w ramach Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej?

W ramach festiwalu od samego początku tj. od 1983 roku odbyło się ponad 140 koncertów. Wcześniej zdarzało się, że koncertów podczas jednego festiwalu było 5, ale były też lata, że odbywał się tylko jeden koncert. Od 2008 roku w kanon festiwalu wpisały coroczne 4 koncerty: 2 w lipcu i 2 w sierpniu, przy czym finałowy koncert zawsze odbywa się 15 sierpnia w Uroczystość Matki Boskiej Zielnej i charakteryzuję się literaturą muzyczną o tematyce Maryjnej.

Kto przede wszystkim występował? Może były jakieś gwiazdy muzyki poważanej?

Na Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zawsze zapraszam muzyków, którzy prezentują wysoki poziom artystyczny, koncertujących w Polsce oraz poza granicami naszego kraju.

Są to organiści wirtuozi, a wśród nich między innymi: Andrzej Chorosiński, Julian Gembalski, Roman Perucki, Witold Zalewski, Leon Bator, wyśmienici wokaliści, skrzypkowie z Konstantym Andrzejem Kulką i Wandą Wiłkomirską na czele, również wspaniali oboiści, klarneciści, trębacze i wielu innych instrumentalistów. Gościliśmy również ponad czterdzieści zespołów kameralnych, a wśród nich: Capella Gedanensis, Orkiestrę Kameralną Opera da Camera, Mozartowski Zespół Basethornowy, Hevelius Brass, Krakowskie Trio Stroikowe, Glass Duo, Duet lutniowy La Campagna, Trio harmonijkowe czy zespół wokalny Servi Domini Cantores. Podczas festiwalu gościliśmy również artystów zagranicznych między innymi z Niemiec, Japonii, Norwegii, Finlandii, Szwajcarii, Czech czy Ukrainy. 

Jaki przez te lata był odbiór wydarzenia?

Aby zobaczyć, jaka jest atmosfera oraz jaki jest odbiór podczas koncertów festiwalowych, trzeba osobiście pojawić się na nim i doświadczyć emocji, którymi emanują i przekazują publiczności artyści. Powiem tylko tyle, że takiej wspaniałej żywo reagującej publiczności festiwalowej mogą zapewne pozazdrościć nam inne tego rodzaju festiwale w Polsce. W tym miejscu składam wielkie podziękowania dla naszej wiernej publiczności festiwalowej.

Może jakieś ciekawostki związane z Festiwalem?

Uważam, że podczas Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej każdy koncert jest ciekawy ze względu zarówno na samych wykonawców, jak i repertuar, który prezentują podczas niego zaproszeni artyści. Różnorodność wykonawców i literatury muzycznej sprawia, że każdy meloman znajdzie dla siebie coś interesującego.

Tegoroczny jubileuszowy festiwal wyróżnia od wszystkich poprzednich edycji fakt, iż z inicjatywy oraz dzięki organizatorom M. Grzegorzowi Gołuńskiemu Burmistrzowi Kartuz, oraz ks. Piotrowi Krupińskiemu Proboszczowi Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została nagrana płyta CD „Ave Maria w Raju Maryi” promująca Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Kartuską Kolegiatę oraz Kartuzy. Płyta „Ave Maria w Raju Maryi” zrealizowana została w kwietniu 2022 roku przez znanych i lubianych artystów będących rodowitymi kartuzianami lub zaprzyjaźnionych z Kartuzami: Anna Fabrello – sopran, Tatiana Szczepankiewicz – Maliszewska – sopran (rodowita kartuzianka), Jacek Szymański – tenor, Dariusz Wójcik – bas/recytacja, chór Cartusia pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk z Kartuskiego Centrum Kultury, Katarzyna Olszewska – organy (rodowita kartuzianka).

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze