Gmina Kartuzy Gmina Sierakowice Konkursy Powiat kartuski Szkolnictwo

Kartuzy. Powiatowy Konkurs ABC Młodego Ekonomisty. „Szkoła na Wzgórzu” popularyzatorem wiedzy ekonomicznej

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach od lat cieszy się renomą kuźni kadr księgowości w firmach i instytucjach powiatu. Uczniowie szkoły zdobywają wiele nagród w tej dziedzinie w konkursach organizowanych na szczeblu regionu, a nawet kraju. Współtwórcą tych sukcesów jest Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji działające przy szkole.

ZSZiO w Kartuzach to od lat szkoła powiatu zdobywająca najwyższe noty w kraju. W rankingu „Perspektywy” za rok 2023 sklasyfikowana została na 55. miejscu w kraju. Przełożyło się to na 3. miejsce w województwie pomorskim. W ostatnich miesiącach m.in. uczeń „Wzgórza” zdobył tytuł finalisty w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. Duży wkład w propagowanie ekonomii ma Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji.

Na podium uczniowie z SP nr 2 w Sierakowicach

Namacalnym przykładem tego jest Powiatowy Konkurs ABC Młodego Ekonomisty, którego 14 edycja odbyła się 29 maja. Organizowany jest w ramach programu edukacji ekonomicznej, który współfinansowany jest przez Narodowy Bank Polski. Wśród organizatorów jest starostwo kartuskie, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej – Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej oraz lokalni przedsiębiorcy. W tym roiku uczestniczyło w nim 78 uczniów z 15 szkół podstawowych powiatu kartuskiego. W finale zmierzyli się oni z testem składającym się z 50 pytań dotyczących ekonomii, finansów i przedsiębiorczości. Konkurs miał na celu rozwijanie wiedzy ekonomicznej i przedsiębiorczych umiejętności młodych ludzi oraz przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym.

W klasyfikacji indywidualnej najlepsze wyniki uzyskali: Maja Teclaf – SP nr 2 w Sierakowicach, Wiktoria Bigus – SP nr 2 w Sierakowicach i Wiktor Garski – SP nr 2 w Sierakowicach. W klasyfikacji zespołowej triumfowały następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach, Mała Szkoła w Szopie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach.

Nad/opr.red

Komentarze