Konkursy Powiat kościerski Szkolnictwo

Powiat kościerski. Eliminacje powiatowe konkursu „Rodnô Mòwa”. Najlepsi pojadą na finał konkursu

11 maja w Sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbyły się powiatowe eliminacje do 52. Konkursu Recytatorskiego „Rodnô Mòwa”. W konkursie  wzięli udział najlepsi recytatorzy, przedstawiciele wszystkich gmin powiatu kościerskiego.

Uczniowie recytowali poezję oraz prozę w języku kaszubskim. Zdobywcy pierwszych miejsc w każdej z kategorii reprezentować będą powiat kościerski podczas 52. Konkursu Recytatorskiego „Rodnô Mòwa” w Chmielnie, który odbędzie się 3 czerwca – przesłuchania recytatorów i 4 czerwca – ogłoszenie wyników.

Najmłodsi laureaci

W kategorii przedszkoli wygrał Kornel Abramowski ze SP nr 6 w Kościerzynie. Drugie miejsce objął Kryspin Zaborowski z ZK w Łubianie, zaś trzecie – Jan Miotk ze SP w Głodowie.

Wśród uczniów klas I-III zwyciężył Leon Makurat z ZS-P nr 4 w Kościerzynie. Na kolejnym miejscu sklasyfikowano Ksenię Zaborowską z ZK w Łubianie, a na trzecim Aleksandra Gajęckiego ze SP w Kaliskach.

W gronie uczestników z klas IV-VI bezapelacyjnie wygrała Liliana Lubecka z ZS-P nr 3 w Kościerzynie. Kolejne miejsce zajęły, odpowiednio: Anastazja Bobkowska ze SP w Kaliszu i Aleksandra Walińska z ZS w Wąglikowicach.

Zwycięzcy wśród młodzieży

W gronie uczniów klas VII-VIII zwyciężyła Wiktoria Kamińska z ZS-P nr 4 w Kościerzynie. Na miejscu drugim sklasyfikowano Paulinę Majkowską z ZS w Skorzewie, zaś na trzecim Urszulę Flisikowską z ZS-P nr 4 w Kościerzynie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężył Mateusz Jażdżewski. Kolejną lokatę zajął Adam Szmaglik. Na miejscu trzecim sklasyfikowano Maję Majewską z I LO w Kościerzynie.

Organizatorem konkursu było Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie przy finansowym wsparciu powiatu kościerskiego.

Nad/opr.red

Komentarze