Gmina Kartuzy Inwestycje

Kartuzy. Projekt rekultywacji jezior. „Doskonała” woda w Jeziorze Klasztornym Dużym

W ramach działań związanych z rekultywacją jezior miejskich prowadzone są badania jakości wody. Ostatnie dotyczące Jeziora Klasztornego Dużego pokazały, że jest prawie „doskonała”. Daje to zielone światło do otwarcia nad nim kąpieliska.

Gmina Kartuzy od początku realizacji projektu oczyszczania kartuskich jezior, poza właściwym procesem rekultywacji, prowadzi także równolegle działania związane z systematycznym monitoringiem jakości wód w jeziorach.

– Sezon wakacyjny w pełni, więc postanowiliśmy sprawdzić jaka jest efektowność przeprowadzonych dotychczas działań rekultywacyjnych pod kątem przydatności wody w kartuskich jeziorach do kąpieli – tłumaczą władze gminy.

W lipcu zlecono laboratorium zbadanie próbek wody w Jeziorze Klasztornym Dużym pod kątem spełnienia wymagań parametrów wody określonych dla kąpielisk. Otrzymane dane porównano również z tegorocznymi wynikami badań wody w czterech kąpieliskach na terenie powiatu kartuskiego oraz z parametrami dopuszczalnymi dla kąpielisk, które określa rozporządzenie.

-Z zaprezentowanych danych wynika, że woda w Jeziorze Klasztornym Dużym spełnia wymagania określone przepisami prawa dla kąpielisk, a przy tym jest znacznie czystsza niż we wszystkich istniejących kąpieliskach w regionie. Jakość wody w jeziorze klasyfikuje się jako „doskonała”, nadająca się do kąpieli – informuje magistrat.

Kartuzy jak Przywidz lub Ostróda?

To dobre wieści dla mieszkańców miasta, którzy do tej pory mając tyle jezior w swoich granicach zupełnie z nich nie korzystali. Jezioro Klasztorne jest z nich największe, stąd nadaje się najlepiej do zagospodarowania do wypoczynku i rekreacji. Zresztą kiedyś tak było, bo starsi pamiętają jak funkcjonowała nad nim stanica żeglarska. Potem, 10 lat temu była próba reaktywacji tego podjęta przez klub prywatny, ale nic z tego nie wyszło. Być może teraz to się uda i powrócą białe żagle na tym akwenie. Miasto ma projekt pięknego kąpieliska nad nim i jest ono w budowie. Do tematu będziemy powracać.

UG/opr.red

Komentarze