Gmina Kartuzy Samorząd Wokół nas

Kartuzy. Umowa na ,,Ciepłe Mieszkanie’’ podpisana. Największa transza z programu – 12,7 mln zł trafia do Kartuz

Za te pieniądze zostaną wymienione nieefektywne źródła ciepła w 500 lokalach mieszkalnych w kartuskich budynkach wielorodzinnych. Dziś w Urzędzie Miejskim w Kartuzach podpisana została umowa o dofinansowanie pomiędzy gminą a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pierwsza edycja programu ,,Ciepłe Mieszkanie’’przeznacza 79 mln zł na całe Pomorze. Okazuje się, że gro tej kwoty wzięły Kartuzy. Ich wniosek bije wszystkie pozostałe, gdzie kwoty pomocy sięgają do 5 mln zł. Fakt ten podkreślili wszyscy uczestnicy dzisiejszego wydarzenia.

Przybyli wojewoda Dariusz Drelich i prezes WFOŚiGW  

Dziś o godz. 13 w kartuskim magistracie w obecności wojewody Dariusza Drelicha, prezesa WFOŚiGW Szymon Gajdy i Doradcy Prezydenta Piotra Karczewskiego odbyło się podpisanie umowy o dofinansowanie w kwocie 12,7 mln zł z programu ,,Ciepłe Mieszkanie’’.

– Jestem niezmiernie zadowolony, że gmina Kartuzy otrzymała dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej w tak znaczącej kwocie. Od wielu lat podejmujemy inicjatywy na rzecz ograniczenia niskiej emisji, ze szczególnym naciskiem na wymianę źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Uruchomienie programu, który umożliwia przyznanie pomocy finansowej dla wymiany źródeł ciepła w zabudowie wielolokalowej jest doskonałym uzupełnieniem obecnej oferty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i naszych działań na szczeblu lokalnym oraz wpisuje się w politykę ekologiczną naszej gminy – stwierdził burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

– Poprawi się jakość powietrza w Kartuzach. A to dla nas wszystkich bardzo dobra informacja. Kartuzy to piękne miasto, przyciągające dużo turystów, położone w niezwykłym miejscu, otoczone jeziorami i lasami. Dookoła miasta i gminy jest sporo ścieżek pieszych i rowerowych. Wiele osób wyrusza stąd w kierunku Kaszub. To bardzo ważne, aby w takiej miejscowości można było oddychać czystym powietrzem. W programie ,,Ciepłe Mieszkanie’’ dofinansowanie otrzyma ponad 50 pomorskich gmin. To bardzo cieszy, gdyż w każdej z nich lepsza będzie jakość powietrza. Jesteśmy jednym z liderów w Polsce pod względem wykorzystania środków w ,,Ciepłym Mieszkaniu’’ – powiedział S. Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

– Od lat konsekwentnie dążymy do poprawy warunków życia mieszkańców. Robimy to wdrażając kolejne programy i, co warte podkreślenia, w porozumieniu z różnymi środowiskami i organizacjami społecznymi. Cel jest bowiem wspólny – na mapie kraju zmniejszyć liczbę miast i miejscowości z zanieczyszczonym powietrzem. Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie oferty względem wdrażanego już od 2018 roku programu „Czyste Powietrze” i kolejny krok w dobrym kierunku. Dziękuję tym samorządom, które już się do programu przyłączyły. Pomorzanie chętnie korzystają z takiej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji, czego dowodem jest podpisywana dziś przez gminę Kartuzy i WFOŚiGW w Gdańsku umowa na kwotę 12,75 mln złotych. Pozwoli ona zrealizować inwestycje aż w 500 lokalach mieszkalnych. To największa umowa podpisywana w ramach województwa pomorskiego i jedna z największych w Polsce. Łącznie do pomorskich gmin w ramach „Ciepłego Mieszkania” trafi 79 mln zł – tłumaczył wojewoda D. Drelich.

Program realizowany będzie do 2026 roku. 

Nad/opr.red

Komentarze