Gmina Kartuzy Samorząd

Kartuzy. Wizyta wojewody w urzędzie. 5,5 mln zł pomocy rządowej na gminne drogi

30 maja w Urzędzie Miejskim w Kartuzach wojewoda Dariusz Drelich i burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podpisali umowę na dofinansowanie z tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Gmina otrzyma 5,5 mln zł wsparcia na swój projekt remontu ośmiu dróg warty ponad 11 mln zł.

W podpisaniu umowy uczestniczyli również Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Socha, wicestarosta Piotr Fikus, wiceburmistrzowie Kartuz i przewodniczący rady. Podpisana umowa dotyczy pakietu drogowego, który gmina Kartuzy złożyła do tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Obejmuje on przebudowę dróg gminnych w Borowie, Dzierżążnie, Kiełpinie i Kartuzach oraz budowę dróg w Kolonii, Głusinie, Pomieczyńskiej Hucie i Kiełpinie. Pakiet warty jest 11 mln zł, a gmina otrzymała na niego ponad 5,5 mln zł. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2023-2026.

Po podpisaniu dokumentów słów podziękowania nie szczędził wicestarosta.

– Panie wojewodo, dziękuję za takk wspaniałą współpracę z gminami powiatu kartuskiego. Przeznaczone środki poprawią jakość dróg, które służą wszystkim mieszkańcom powiatu – mówił w podziękowaniu wicestarosta P. Fikus.

Pomoc rządowa dla gminy Kartuzy

Przekazane środki pomocy rządowej skomentował wojewoda.

– Rok 2023 dla gmin powiatu kartuskiego i samego powiatu to kolejne 20 mln zł dotacji. Drugi wniosek pod względem wielkości należy do gminy Kartuzy, który sięga ponad 5,5 mln zł. To zadanie będzie realizowane prawie na terenie całej gminy. W sumie powiat kartuski wraz z gminami, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Polskiego Ładu oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych, otrzymał w latach 2019-2023 łącznie 311,5 mln zł, ale to nie wszystko. W tym roku w rozstrzygnięciu są jeszcze dwa koleje nabory w ramach RFRD – podkreślał D. Drelich.

W związku z wizytą wojewody włodarze gminy zaplanowali jeszcze pokazać jedną z inwestycji drogowych przy realizacji, które również wykorzystano środki z RFRD. Jest to ul. Starowiejska w Kiełpinie. Wojewoda odwiedził również OSP Goręczyno.

UG/opr.red

Komentarze