Gmina Szemud OSP Patronujemy Samorząd

Gmina Szemud. Wzmacnianie potencjału OSP. Potwierdzone dofinansowania dwóch inwestycji strażackich

W ciągu czterech dni doszło do dwóch ważnych wydarzeń, które zaowocowały pozyskaniem przez gminę prawie 1,5 mln zł na inwestycje dla strażaków-ochotników w gminie. To budowa centrum treningowo-szkoleniowego w OSP Koleczkowo i zakup nowego wozu bojowego dla OSP Kielno. 

Kiedy w lutym bieżącego roku marszałek Mieczysław Struk otwierał centrum treningowo-szkoleniowe w Żukowie obiecał, że będą pieniądze na kolejne m.in. w gminie Szemud. Zresztą wójt Ryszard Kalkowski był przy tym obecny. Marszałek słowa dotrzymał. 31 marca w Szemudzie została podpisana umowa na dofinansowanie budowy kompleksu treningowego w OSP Koleczkowo. Symboliczny, ale mający realną wartość czek marszałek przekazał wójtowi gminy. Opiewa on na kwotę 500 tys. zł. Pochodzą one z programu Pomorskie dla Strażaków OSP i są wkładem samorządu w inwestycję. Jej koszt na pewno będzie większy, ponieważ ta w Żukowie kosztowała ponad 1,2 mln zł. Na większość tej kwoty musiały ,,zrzucić się’’ gminy powiatu kartuskiego.

Promesa na 950 tys. zł

Kolejna, dobra wiadomość dla gminy potwierdziła się 3 kwietnia. Tego dnia w Kartuzach wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała oraz wojewoda Dariusz Drelich wręczyli przedstawicielom szesnastu jednostek OSP promesy na nowe wozy bojowe. Wśród nich była OSP Kielno. Promesa dla jednostki opiewała na 950 tys. zł. Dotyczyła zakupu nowego, ciężkiego wozu bojowego. Na inwestycję tę, jak powiedział nam obecny na wydarzeniu wójt R. Kalkowski, zabezpieczono w budżecie 0,5 mln zł. Koszta zakupu na pewno będą większe, stąd już wiadomo, że gmina będzie zabiegać o wsparcie w powiecie wejherowskim. Tradycyjnie wspiera on zakup nowego wozu kwotą 250 tys. zł. 

– Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg. Najprawdopodobniej te środki będą niewystarczające, więc już rozglądamy się skąd pozyskać dodatkowe. Na pewno dorzucą coś druhowie z jednostki, a być uda się też znaleźć sponsorów – mówi wójt R. Kalkowski.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze