Konkursy Kultura Powiat kartuski Wokół nas

Przodkowo. Powiatowy finał „Bitwy Regionów”. Złoto dla KGW Sławki za Gäsi cëc z upiekłą krëszką

Piętnaście Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowało w powiatowym finale konkursu „Bitwa Regionów”, który odbył się w Przodkowie. Było to wielkie święto bogactwa i różnorodności kulinarnych, w którym gospodynie z całego powiatu rywalizowały w przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej. Zwyciężyło KGW Sławki z gminy Somonino.

Głównym celem tego ogólnopolskiego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest promowanie regionalnych potraw oraz lokalnych tradycji kulinarnych. Konkurs polegał na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu, charakterystycznej dla regionu działania koła. Zanim nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu mieszkańcy gminy i powiatu mogli uczestniczyć w wielkim, barwnym pikniku z ciekawymi atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

-To jest nasz tradycyjny Piknik Rodzinny który organizujemy od 25 lat. Łączy on całe rodziny i pokolenia, a jego głównym zadaniem  jest integracja rodzin i społeczności poprzez zabawę, wytchnienie, radość i ciekawe pomysły.  A dodatkową atrakcją jest konkurs „Bitwa Regionów” organizowany przez KOWR. Przystałem na prośbę tego ośrodka aby połączyć te inicjatywy, dokooptować ten konkurs i wyszła z tego wspaniała impreza – powiedział wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski.

KOWR na straży kulinarnego dziedzictwa

Na piknik połączony z konkursem przybyły tłumy mieszkańców, a wśród nich przedstawiciele organizatora „Bitwy”, m.in. dyrektor terenowego oddziału KOWR Jacek Szaran, jego zastępczyni Agata Żemetro, wojewoda Dariusz Drelich oraz wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski.

– Serce rośnie jak się patrzy na entuzjazm, szczególnie tych kół które niedawno zostały założone. Widać chęć działania. Panie budują wspólnotę KGW, co jest okazją do podtrzymywania działań, które budują naszą tożsamość, nasze dziedzictwo. Bez takiej formy zorganizowanej jak KGW na pewno byłoby trudniej, bo jest to świetne forum do spotkań i oczywiście ono się rozszerza, bo w tej chwili spotykamy panów w KGW i to jest dobra tendencja. Tak jak panie wstępują do wojska czy straży pożarnej i już się temu nikt nie dziwi, tak samo panowie próbują dorównać paniom w KGW, co nie jest łatwe. Ponadto bardzo cieszy, że rządowe wsparcie na działalność KGW przynosi efekty. Też wielkie podziękowania dla samorządów, które od lat wspierają koła – podkreślał D. Drelich.

 KGW Sławki zwycięzcą

Głównymi aktorkami tego wydarzenia były jednak gospodynie zrzeszone w KGW z terenu całego powiatu, które prezentowały swoje kulinaria na stoiskach. Panie z uśmiechem i radością sprzedawały i częstowały mieszkańców swoimi specjałami a ich głównym zadaniem była rywalizacja w konkursie na najlepszą potrawę

Jury zdecydowało, że zwycięstwo powędrowało do Kółka Rolniczego KGW Sławki za Gäsi cëc z upiekłą krëszką czyli pierś z gęsi z pieczoną gruszką. Drugie miejsce zajęło KGW Mézowszczé Karno z Mezowa za Gęś na bani, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano Stowarzyszenie „Kaszubianki” z Kamienicy Szlacheckiej za przyrządzenie rolady z indyka w sosie żurawinowym. Nagrody i dyplomy wręczał sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wójt Przodkowa A. Wyrzykowski i dyrektorzy pomorskiego KOWR-u.

BM

Komentarze