Gmina Somonino Kultura Wokół nas

Somonino. „Dzień Kaszubski w bibliotece”. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę

W sobotę Somonino było miejscem zabawy dla młodszych i starszych. „Dzień Kaszubski w bibliotece” pozwolił zgłębić tajniki kultury kaszubskiej w sposób niezwykle barwny i ekscytujący. GOK stał się areną warsztatów, gdzie można było poznać tajniki rękodzieła, wsłuchać się w dźwięki kaszubskiej muzyki oraz podziwiać tańce i śpiewy dzieci.

K. Szmołda, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podejmuje liczne inicjatywy promujące czytelnictwo w Somoninie. Jedną z nich było właśnie zorganizowanie „Dnia Kaszubskiego w bibliotece”, który okazał się być strzałem w dziesiątkę, przyciągając zarówno liczącą kilkusetosobową gminną społeczność, jak i przejezdnych z Trójmiasta.

Kaszubscy twórcy i artyści

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotni poranek, kiedy to na terenie biblioteki można było odwiedzić stoiska prezentujące tradycyjne kaszubskie rękodzieło. Wystawcy prezentowali swoje wyroby, w tym haftowane dzieła, obrazy oraz akcesoria malowane w kaszubskich wzorach.

Następnie na scenie wystąpił zespół Mali Hopowianie.

Spotkanie z pisarką Darią Kaszubowską, podczas którego autorka opowiadała o swoich ostatnich książkach, przyciągnęło liczne grono miłośników literatury.

Całość wydarzenia zwieńczyła projekcja filmu „Tam, gdzie ptaki są farwné”, który stanowił kontynuację historii przedstawionej w poprzedniej produkcji filmowej. Film był nie tylko doskonałą rozrywką, lecz także szansą na uwiecznienie piękna kaszubskiego krajobrazu i kultury.

K. Szmołda podsumowując wydarzenie wyraziła swoje zadowolenie z dużego zainteresowania uczestników warsztatów oraz udziału w nich.

red.

Karolina Szmołda, organizatorka „Dnia Kaszubskiego”

Przede wszystkim zainteresowanie kulturą kaszubską wciąż jest. Od rana mieliśmy warsztaty od sześciolatków, potem starsze dzieci, młodzież, teraz dorośli. Przypominamy makatki, haft kaszubski. Wcześniej były kaszubskie legendy, dawne zabawy, opowieści. Na dole w sali gminnego Ośrodka Kultury był kiermasz twórców ludowych. Mieliśmy trochę lokalnego rękodzieła, kaszubskie świece, torby, kolczyki, poduszki haftowane, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oczywiście każdy, kto zapisał się do biblioteki, wziął udział w loterii.

Podsumowując, promocja kultury kaszubskiej i jednocześnie czytelnictwa trwa.

Komentarze