Gmina Kartuzy Kultura

Kartuzy. Uroczystości patriotyczno-religijne

Obchody 105. rocznicy Powrotu Kartuz do Polski

Dziś mieszkańcy miasta, gminy i powiatu uczcili kolejną rocznicę wkroczenia wojsk gen. Hallera i przyłączenia Kartuz do Polski. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele św. Kazimierza, a po niej oddano hołd walczącym o Niepodległość pod pomnikiem Matki Bożej Królowej Polski i popiersiem gen. Hallera.

Dla przypomnienia. 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odradza się. Przez cały 1919 r. kształtują się jej granice przede wszystkim na wschodzie, zachodzie i na północy.  Do Polski chcą wrócić Kaszubi. 9 lipca tego roku w Kartuzach, jeszcze pod panowaniem pruskim, zgromadziło się ok. 25 tys. Kaszubów, aby zamanifestować swoją przynależność do Polski.

19 stycznia marsz na północ ku Bałtykowi poprzez Pomorze i Kaszuby rozpoczyna „Błękitna Armia” gen. Józefa Hallera. 8 lutego do Kartuz wkraczają jej oddziały – I Pułk Ułanów Krakowieckich. Gorąco witają ich Kaszubi. Kartuzy powróciły do Macierzy.

Uroczystości po 105. latach

Na mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Kazimierza, spotkali się samorządowcy z gminy i powiatu, poseł Michał Kowalski i radni Sejmiku Pomorskiego, przedstawiciele środowisk patriotycznych, delegacje instytucji i szkół. Najliczniejszą reprezentację wystawiło LO nr 2, byli to uczniowie klasy mundurowej.

Obchody 105. rocznicy Powrotu Kaszub do Macierzy są przede wszystkim dla nich piękną lekcją historii. Historii, która dotyczy naszej małej ojczyzny, jaką są Kaszuby. Mówił o tym w swojej homilii główny celebrans uroczystości religijnych ks. proboszcz dr. Ryszard Różycki.

Jej uczestnicy przeszli pod pomnik Matki Bożej Królowej Polski gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości patriotycznych. Do zebranych zwrócił się gospodarz miejsca burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Przypominając fakty historyczne i „wieczne” związki Kaszub z Polską. „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści” jak pisał Hieronim Derdowski.

– Niechaj w naszych sercach właśnie ten dzień – 8 luty zostanie w pamięci, że właśnie tu po 123 latach Polska odzyskała Niepodległość, a Kaszuby zostały włączone do Macierzy – mówił M. G. Gołuński.

Tu należy przypomnieć, że tereny Kaszub objął już pierwszy rozbiór Polski, więc region wrócił po 148 latach do Polski.

Po krótkiej okolicznościowej modlitwie delegacje złożyły kwiaty. Uczczono również pamięć dowódcy „Błękitnej Armii” gen. J. Hallera.

D. Tryzna

Komentarze