Gmina Kartuzy Szkolnictwo Wokół nas

Kartuzy. VIII Kònkùrs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Znamy laureatów gminnych eliminacji

Niespełna dwa tygodniu odbyły się gminne eliminacje VIII Regionalnëgò Kònkùrsu Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kartuzach. W konkursie objętym patronatem burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego wystartowało osiemnastu uczniów. Spośród nich wybrano piętnastu zwycięzców.

Celem konkursu było: popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, podnoszenie rangi języka kaszubskiego, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim oraz doskonalenie sztuki interpretacji tekstu, a także promocja młodych talentów.

Najlepsi z najlepszych

 Konkurs był rozpatrywany w pięciu kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III miejsce zdobyła Maja Olszewska z SP w Mirachowie. Drugie przypadło Łucji Tutkowskiej uczęszczającej do kartuskiej ,,Dwójki. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Julię Jackowską z SP w Mirachowie. W kategorii klas IV-VI niepokonana okazała się Kinga Piask. Tuż za nią sklasyfikowano Karola Drewę. Oboje uczą się w SP w Łapalicach. Na trzecim miejscu podium uplasował się z Jan Formela, uczeń gospodarzy. W klasach VII-VIII najlepiej spisał się Fabian Biankowski uczący się w SP w Mirachowie. Kolejne miejsce przypadło Almirze Smolińskiej z kartuskiej ,,Dwójki’’. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Maję Wydrowską, uczennicę SP w Mirachowie. W kategorii szkół ponadpodstawowych nie miała sobie równych Dominika Gawin, wychowanka ZSZiO w Kartuzach. Drugie miejsce zdobyła jej szkolna koleżanka Agnieszka Gosz. Na trzecim miejscu uplasowała się Anna Frankowska z I LO w Kartuzach. Natomiast w kategorii osób dorosłych pierwsze miejsce zajęła Irena Damps.

– Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz  nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Kartuz, a zdobywcy I i II miejsca będą reprezentować gminę Kartuzy na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 3 grudnia w Szkole Podstawowej w Glinczu – zapowiada A. Karczewski

Nad/opr.red

Komentarze