Wokół nas

Region. Akcja pomorskiej policji. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo pieszych

W dwóch ostatnich dniach stycznia pod okiem funkcjonariuszy policji znajdą się szczególnie przejścia dla pieszych. Rusza akcja pomorskich policjantów, której celem jest bezpieczeństwo pieszych.

Jak informuje Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, dzisiaj i jutro na terenie województwa pomorskiego zostaną przeprowadzone wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym. W tych dniach więcej patroli zostanie skierowanych w okolice przejść dla pieszych. Głównym celem akcji będzie zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych oraz promowanie wzajemnego szacunku w relacji kierujący – pieszy.

Od pierwszych godzin poniedziałku, na drogach naszego województwa zobaczymy większą ilość policjantów, którzy będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez i wobec pieszych oraz zachowanie innych uczestników ruchu wobec pieszych.

Zaskakujące statystyki

Z danych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego za 2022 rok wynika, że połowa wypadków z udziałem pieszych to zdarzenia mające miejsce na przejściach dla pieszych i spowodowane przez kierujących. Spośród 334 wypadków z udziałem pieszego, takich zdarzeń było w zeszłym roku 168.

90,7 proc. wszystkich wypadków z udziałem pieszych miało miejsce w obszarze zabudowanym, głównie w ciągu dnia, w 60 proc. spowodowane nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest priorytetem pomorskiej drogówki. Piesi, to szczególna grupa użytkowników dróg. To oni najczęściej odnoszą najcięższe obrażenia w wypadkach. Piesi nie mają ochrony w postaci karoserii, pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, stref zgniotu, kasków. Przy zderzeniu z pojazdem przyjmują całą siłę uderzenia na siebie.

– Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy przejść dla pieszych – zwracają uwagę policjanci.

Nad/opr.red

Komentarze