Wokół nas

Skorzewo. „Jesienny wieczór z kaszubskim”. Wieczór autorski Krzysztofa Jażdżewskiego

W sali wiejskiej w Skorzewie odbył się wieczór autorski dra Krzysztofa Jażdżewskiego, autora książki pt. ,,Skorzewo. Zarys dziejów kaszubskiej wsi”. Wydarzenie było podsumowaniem całego Projektu ,,Jesienny wieczór z kaszubskim” oraz okazją do złożenia podziękowań autorowi książki.

Całe wydarzenie odbyło się w ramach projektu przygotowanego przez stowarzyszenie „Aktywni Kaszubi”, a finansowanego przez gminę Kościerzyna. Projekt ten składał się z sześciu spotkań- warsztatów, a spotkanie z dr. Krzysztofem Jażdżewskim było jego zwieńczeniem. Jak informuje nas Jarosława Kosyn ze stowarzyszenia „Aktywni Kaszubi” – Skorzewo, projekt był skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, co przyczyniło się do zacieśnienia relacji między uczestnikami wielu pokoleń.

– Warsztaty były zróżnicowane, ale związane tematycznie z naszym kaszubskim regionem, jego tradycjami i historią. Zajęcia prowadzone były pod okiem naszych członków stowarzyszenia. Wykonywano na nich rękodzieło artystyczne, takie jak haft, malowanie na szkle, na drewnie i płótnie, uczono się krawiectwa oraz pieczenia kaszubskich ciast, a zwieńczeniem warsztatów była wystawa tych prac – powiedziała J. Kosyn.

Dzieje Skorzewa jak dzieje Polski

Wydarzenie w skorzewskiej sali wiejskiej, wieńczące projekt, uświetniły wystąpienia autora oraz przybyłych gości, m.in. wójta gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego, dyrektor ZS w Skorzewie Marii Czekaj, Małgorzaty Paluszyńskiej – mieszkanki spokrewnionej z bohaterami książki, Ryszarda de Janauis Święćkowskiego oraz radnego Mariana Seydy,. Uczestnicy spotkania zobrazowali swoje pochodzenie, wspomnienia, wydarzenia i anegdoty z życia codziennego.

– Gościliśmy również księdza Aleksandra Dziadowicza- proboszcza naszej parafii oraz sołtysa Sebastiana Kiełpina. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i mieszkańcom Skorzewa, oraz uczniom naszej szkoły uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego za piękne występy, które wprowadziły nas w sentymentalny nastrój – kontynuowała J. Kosyn. Ponieważ problematyka poruszona w książce jest  na tyle ciekawa i frapująca, że niewykluczone jest, iż powstanie drugi tom dziejów tej ciekawej, patriotycznej opowieści o zapisanej w historii Polski miejscowości.

BM

Komentarze