Gmina Kościerzyna OSP Wokół nas

Korne. Gminny Piknik Strażacki. Złoty puchar ponownie dla drużyny OSP Skorzewo

6 maja na boisku w Kornem odbył się Piknik Strażacki Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kościerzyna połączony z zawodami strażackimi i nagrodzeniem wyróżniających się druhów. Rywalizacja tak pochłonęła strażaków, że nie czuli chłodu. Zwycięzcą okazała się ponownie drużyna ze Skorzewa.

Zgodnie z tradycją świętowanie z okazji Dnia Strażaka połączono z zawodami strażackimi, w których udział wzięło siedem jednostek OSP z terenu gminy Kościerzyna – OSP Łubiana, OSP Skorzewo, OSP Kaliska Kościerskie, OSP Kłobuczyno, OSP Korne, OSP Gostomie oraz OSP Dobrogoszcz.

Po raz pierwszy w historii zawodów wystartowała drużyna kobieca z Kalisk Kościerskich. Reprezentacja tej jednostki wyglądała jak jedna, strażacka rodzina. Obok druhów i druhen były też ich dzieci i członkowie drużyn MDP. Ten rodzinny klimat szczególnie był widoczny podczas gali wręczenia nagród.

Widowiskowe dyscypliny

Wszyscy ci, którzy przybyli w sobotnie przedpołudnie do Kornego mogli nie tylko podziwiać strażaków w sztafecie czy ćwiczeniach bojowych, ale również zobaczyć zmagania w rzucie kulą. Niezwykle emocjonalne były ostatnie dyscypliny, czyli podnoszenie ciężarka, gdzie widać było, że reprezentanci poszczególnych drużyn dają z siebie wszystko. Najbardziej widowiskową konkurencją było przeciąganie liny. Tu emocje sięgały zenitu. Rywalizacja była tak zawzięta, a siły tak wyrównane, że gdyby druhowie używali normalnej liny, to pękłaby, zresztą miało to już miejsce podczas zawodów w Kornem, stąd od tego czasu strażacy przeciągają wąż strażacki.  

Podobnie jak w zeszłym roku, również tym razem najlepsza okazała się reprezentacja Skorzewa. Wyniki mogły być zupełnie inne gdyby nie awaria pompy jednej z drużyn.

Uhonorowani druhowie

Spotkanie było również okazją do uhonorowania wyróżnionych druhów za zaangażowanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej w gminie Kościerzyna. Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego odznaczeni zostali dh Roman Fibich i dh Stefan Lizakowski z OSP Wielki Klincz. Brązową Odznaką Honorową Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego odznaczony został dh Krzysztof Tuszkowski z OSP Wielki Klincz. Złoty Medale za Zasługi dla Pożarnictwa trafił do  dha Tadeusza Dudka z OSP Kaliska Kościerskie i dha Zbigniewa Wyszeckiego z OSP Gostomie. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Maciej Loll – OSP Wdzydze, dh Arkadiusz Lubecki – OSP Łubiana, dh Jarosław Łangowski – OSP Łubiana.

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa trafił do: dh Tomasza Dziemińskiego – OSP Kłobuczyno, dha Krystiana Etmańskiego – OSP Kaliska Kościerskie, dha Łukasza Flisikowskiego – OSP Wielki Klincz i dha Łukasza Jaśkiewicza – OSP Łubiana. Odznaką „Strażak Wzorowy” uhonorowano druhów: Mateusza Górnego – OSP Kłobuczyno, Łukasza Kiedrowskiego – OSP Kaliska Kościerskie, Łukasza Kiedrowskiego – OSP Kaliska Kościerskie, Adama Okoniewskiego – OSP Wielki Klincz i a Daniela Tuska – OSP Wielki Klincz.

UG/opr.red

Wyniki zawodów sportowo – pożarniczych:

Sztafeta pożarnicza:

I miejsce – OSP Korne

II miejsce – OSP Łubiana

III miejsce – OSP Skorzewo

Ćwiczenia bojowe:

I miejsce – OSP Skorzewo i żeńska drużyna OSP Kaliska Kościerskie

II miejsce – OSP Łubiana

III miejsce – OSP Kłobuczyno

Rzut kulą:

I miejsce – Szymon Kowalka (OSP Gostomie)

II miejsce – Dariusz Szyca (OSP Kaliska Kościerskie)

III miejsce – Kacper Kujach (OSP Dobrogoszcz)

Podnoszenie ciężarka:

I miejsce – Jakub Repiński (OSP Skorzewo)

II miejsce – Marek Werdenowski (OSP Kaliska Kościerskie)

III miejsce – Daniel Windorpski (OSP Łubiana)

Przeciąganie liny:

I miejsce – OSP Skorzewo

II miejsce – OSP Kaliska Kościerskie

III miejsce – OSP Łubiana

Klasyfikacja generalna zawodów strażackich:

I miejsce – OSP Skorzewo

II miejsce – OSP Łubiana

III miejsce – OSP Kłobuczyno

Komentarze