Najlepszy sposób na uczenie się historii
24 listopada kościerscy harcerze, uczniowie szkół średnich i odtwórcy historyczni Pokazali widowisko, które upamiętnia wysiedlanie ludności polskiej w Kościerzyny w 1939r. To pięknie się wpisuje w myśl Józefa Piłsudskiego, który powiedział: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Mieszkańcy Kościerzyny i Ci wszyscy, którzy w tym czasie przebywają w jej okolicach przyzwyczaili się już, że 1 sierpnia na rynku kościerskim odbywa się inscenizacja wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomysł tej drugiej jest świeży, ponieważ to dopiero druga edycja inscenizacji wysiedlania ludności polskiej z Kościerzyny jesienią 1939 r.
Fundamentem dla obu akcji są kościerscy harcerze. Bez ich licznego udziału inscenizacje byłyby niemożliwe. Stąd należy się cieszyć, że w Kościerzynie i na terenie powiatu funkcjonuje tyle drużyn harcerskich i są tak aktywne. Na pewno Naczelnik J. Piłsudski cieszył się widząc jak jego myśl: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” jest tutaj pięknie realizowana.
Inscenizacja wydarzeń z jesieni 1939r.
Przed inscenizacją w kościele pw. Trójcy Świętej odbyła się msza święta, po której nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniających wysiedlenia ludności polskiej w Kościerzynie na początku okupacji hitlerowskiej. Obok harcerzy była też delegacja władz Kościerzyny z burmistrzem Dawidem Jereczkiem i jego zastępcą Tomaszem szalą.
W samej inscenizacji wzięli udział harcerze 44 DH „Burza” i IX DH „Heliopolis” ZHR i 23 DH z Łubiany i 12 DH z Kościerzyny ZHP. Razem z nimi uczniowie LO z Kościerzyny i innych szkół ponadpodstawowych. Jak zawsze tego typu wydarzenia nie mogłyby się odbyć bez odtwórców historyczni ze Stowarzyszenia Miłośników Historii »Cis« z Męcikału.
Inscenizacja przedstawiała dramatyczne chwile wysiedleni, gdzie „niemiecki” oddział na ulicach Kościerzyny wypędzał ludność polską i kaszubską, formując kolumnę pieszą. Trasa przejścia obejmowała ul. Długą, Rynek i Kościelna.
Dla przypomnienia, jesienią 1939 roku Niemcy przeprowadzili masową akcję wysiedleńczą ludności polskiej z terenu powiatu kościerskiego. W wyniku brutalnych działań, około 10 tys. osób zostało przymusowo wywiezionych, tracąc swoje domy, mienie i stabilność życia. Wysiedlenia były bezlitosne, a krótki czas na opuszczenie mieszkań sprawiał, że ludzie tracili niemal wszystko.
Organizatorzy inscenizacji pragną podziękować wszystkim tym, którzy pomogli przy jej organizacji.
Nad. Opr. red.