Wokół nas

Kościerzyna. Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Kościerzyna. Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

„Przyjedź do nas i poczuj bicie Serca Kaszub”

22 lutego w Kościerzynie zgromadzili się wszyscy ci, którym zależy na turystycznym aspekcie rozwoju Pomorza, a przede wszystkim przewodnicy, którzy obchodzili tego dnia swoje święto.

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, uroczyście obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych. Jego ideą jest oprowadzanie za darmo miejscowych po ich terenie. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Dostojni goście

Honory gospodarzy święta czynili starosta Alicja Żurawska oraz burmistrz Kościerzyny Michał Majewski. Wśród gości znaleźli się Marta  Chełkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, a równocześnie Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej; Stanisław Sikora, członek Zarządu Głównego PTTK i prezes gdańskiego oddziału PTTK; Barbara Ząbczyk – Chmielewska, wiceprzewodnicząca krajowego samorządu i przewodnicząca samorządu wojewódzkiego Pomorskiej Federacji Przewodnickiej; Ryszard Wrzosek, członek honorowy PTTK kapituły odznaczeń. Na sali obecni byli również liczni prezesi oddziałów i kół przewodnickich z terenu województwa pomorskiego, a także grono samorządowców.

Świętowanie w Sercu Kaszub

Starosta Alicja Żurawska wyraziła radość, że na miejsce obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego wybrana została Sala Widowiskowa im. Lubomira Szopińskiego.    – Miasto Kościerzyna i powiat Kościerski to miejsce, gdzie walory krajobrazowe i kulturowe zaliczane są do najpiękniejszych w województwie. Co ważne, te naturalne zalety uzupełniane są przez wiele godnych uwagi zabytków architektonicznych oraz bogata i wciąż żywa tradycja kaszubska – mówiła starosta A. Żurawska.      Zaproszeni goście mieli niezwykłą okazję zapoznać się z jednym z przykładów turystycznych perełek powiatu kościerskiego – Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Poznali również ofertę wizytówek powiatu – miejsc, do których szczególnie zaglądają turyści: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czy skansen we Wdzydzach Kiszewskich. 

Pomorskie błyszczy turystyką

W wystąpieniu Marty Chełkowskiej zebrani usłyszeli najważniejsze informacje dotyczące ruchu turystycznego w Pomorskiem. Okazało się, że w 2018 r. nad region odnotował 8,6 mln zł przyjazdów turystycznych. Turystów z zagranicy było 1,8 mln. Region dysponuje na dzień dzisiejszy 270 obiektami turystycznymi i ma 217 hoteli o wysokim standardzie. – Myślę, że wszyscy jesteśmy dumni, że tu mieszkamy, bo województwo pomorskie błyszczy i emanuje siłą i pięknem – mówiła.  Dyrektor Departamentu Turystyki złożyła w imieniu marszałka Mieczysława Struka najserdeczniejsze życzenia wszystkim obecnym przewodnikom.

Ambasadorzy Pomorza

W dniu ich święta zebrani przewodnicy PTTK usłyszeli wiele miłych słów pod swoim adresem.                                            – Gratuluję, że potraficie tak ze sobą współpracować, choć jesteście przecież indywidualistami. Każdy z was przekazuje swoją pasję na swój odrębny sposób. Ale pracując razem robicie wiele dobrych rzeczy. Jesteścieambasadorami Pomorza – mówiła Marta Chełkowska.   W imieniu Zarządu Głównego PTTK wystąpił Stanisław Sikora i podziękował obecnym za współpracę dla dobra ziemi pomorskiej. Wspólnie z B. Ząbczyk – Chmielewską nagrodził tych, którzy wyróżniają się w tym dziele. Upominki z okazji święta trafiły na ręce organizatorów spotkania w Kościerzynie. Uhonorowano również tych, którzy przyczynili się do spotkania ubiegłorocznego w Tczewie. Atrakcją uroczystości był występ zespołu regionalnego „Młoda Kościerzyna”. W trakcie przerwy uczestnicy mogli skorzystać z oferty stowarzyszeń, które na co dzień dbają o to, co jest najlepsze w powiecie – regionalne przysmaki.

O perełkach regionu…

Wśród obecnych podczas wojewódzkich obchodów Dnia Przewodnika Turystycznego byli przewodnicy PTTK z całego regionu, a  wśród nich również Genowefa Zasada z Żukowa.                                                                                                                                         – Największą atrakcją Żukowa jest kościół ponorbertański z przełomu XIII i XIV wieku wraz z ponorbertańskim muzeum, teraz skromne, bo okradzione w 1989 r. Do tego dochodzi kościół św. Jana z XIV wieku, kaplica św. Jana Nepomucena na cmentarzu, młyn wodny – wyliczała G. Zasada. – To wszystko można zwiedzić w najbliższym czasie za darmo z okazji Dni Przewodnika – dodała. Jak podkreślała, te coroczne obchody święta przewodników są bardzo ważne, ponieważ mają charakter nie tylko towarzyski, ale również informacyjny – jest to okazja do dokształcania się.

Michał Majewski, Burmistrz Miasta Kościerzyna

Powiat kościerski i Kościerzyna dzięki wam są znane na zewnątrz. To wszystko, dzięki waszej pasji i zaangażowaniu, nieodzownej chęci przekazania tego daru, rozpoczyna się tutaj – od naszej Małej Ojczyzny. Tutaj można odpocząć i to przede wszystkim rodzinnie – w lesie, nad jeziorem, na wzgórzach, a przede wszystkim korzystając z atrakcji, które przy pomocy wielu instytucji udało się w Kościerzynie i w naszym rejonie zrobić. A więcej możemy zrobić tylko razem – jako samorządowcy całego powiatu, Pomorza i Polski. Razem, jako Polacy oraz wy – przewodnicy, którzy macie największą możliwość przekazania tego. Większość z was robi to z pasji, bez honorarium. Za to niezmiernie wam dziękujemy.

MINIROZMOWA:

Z Martą Chełkowską, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, a równocześnie Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, rozmawiał Dariusz Tryzna.

Dariusz Tryzna: Jak wszedłem tutaj, to myślałem, że pomyliłem wydarzenia. Zastanawiałem się, czy to nie jest jakieś wydarzenie dla seniorów. Stąd pytanie: czy nie ma młodych w tym fachu?

Marta Chełkowska: Rzeczywiście w przewodnictwie odnotowuje się mniejszą ilość młodych ludzi niż ludzi zaawansowanych wiekiem, którzy całe życie poświęcili PTTK. Ale ja nie patrzyłabym tak pesymistycznie. Jest coraz więcej młodych ludzi. Są wartościowymi osobami. Dobrze, że ta liczba się zwiększa. Dzisiaj przewodnictwo też przeżywa, może nie zapaść, ale ma dużą konkurencję na rynku – są przewodniki audio, każdy sam wyczytuje informacje. Jak mamy Google to stwierdzamy, że wiemy wszystko. To jest problem edukacyjny, że nie doceniamy przewodnika, który przekazuje swoją pasję, odniesienie do danej atrakcji . W związku z tym, nie oczekujemy czegoś więcej,poza tym, co nam przewodnik daje. Myślę, że przewodnicy spotykają się z dużą konkurencją przede wszystkim ze strony tych mediów, które są używane przez turystów. Dlatego też jest w naszym gronie więcej osób doświadczonych wiekowo.

D.T: A czy nie jest tak, jak w innych środowiskach, że to jest społeczność zamknięta, która nie dopuszcza nowej, świeżej krwi?

M.CH: Przewodnictwo to nie tylko Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, bo są przewodnicy niezrzeszeni. Te osoby to w dużej mierze osoby w wieku średnim. Może sama formuła PTTK jest trochę historyczna, ale ona na szczęście już się dostosowuje. To stowarzyszenie staje się coraz bardziej otwarte. Przyzwyczaiło się, że było jedyne, a dzisiaj są inne. Przewodnictwo się zmienia. Nie mówimy już tyle o tych historycznych datach, o tym co się zdarzyło, tylko staramy się gościa zainteresować. Dochodzą różnorodne anegdoty i wydarzenia. My jesteśmy już dzisiaj takim konsumpcyjnym społeczeństwem i nie pamiętamy całej historii. Interesują nas te magnesy. O nich trzeba mówić. Im więcej ma się świadomości, że jest historia, której nie znamy, tym bardziej chce się ją poznać. PTTK musi za tymi zmianami nadążyć, a to nie jest łatwe. Ja się cieszę, że przewodnictwo mimo wszystko umie przyciągnąć ludzi.

D.T: Dziękuję za rozmowę.

S.SZ

Komentarze