Gmina Szemud Kultura Rolnictwo Samorząd Wokół nas

Szemud. Dożynki Województwa Pomorskiego. Pielęgnując tradycję wzmacniamy tożsamość

Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli Justyna i Damian Lange i to oni przekazali gospodarzom święta dożynkowy bochen chleba. Zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostało sołectwo Łobzowo z gminy Kołczygłowy. Natomiast najpiękniej prezentowało się w ,,Pomorskim Miasteczku Powiatów” stoisko pow. gdańskiego.   

Pierwszy dzień Pomorskiego Święta Plonów to Kongres Wsi Polskiej, któremu towarzyszyły obrady Pomorskiej Rady Rolnictwa. Szerzej o tym w kolejnym wydaniu naszego tygodnika. Sobota to również Kongres Powiatów Pomorskich. W jego ramach powstało ,,Miasteczko Powiatów” w którym stanęło dziesięć stoisk pokazujących różne regiony naszego województwa. Prezentacje te podlegały konkursowi. Oceniano oryginalność stoiska, zaangażowanie w jego wykonanie oraz program artystyczny przygotowany przez dany powiat. Liczyły się również regionalne smaki, które najczęściej serwowały KGW. Jury konkursu stwierdziło, że najlepiej na tegorocznych dożynkach prezentowały się kolejno: pow. gdański, bytowski i starogardzki. 

Najważniejszy akt dożynek

Funkcja starostów dożynkowych przypadła w tym roku Justynie i Damianowi Lange. To oni dokonali symbolicznego aktu przekazania bochna chleba wypieczonego z tegorocznej mąki na ręce gospodarzy dożynek: Marszałka Pomorskiego Mieczysława Struka i wójta gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego.

-W głębokiej polskiej tradycji kultywowanej przez wieki, dożynki zapisują się zawsze złotymi zgłoskami. To niezwykle ważny moment  w czterech porach roku, kiedy możemy podziękować Panu Bogu i Opatrzności, a także tym wszystkim, którzy pracują na roli, tym wszystkim, którzy czynią ziemię sobie poddaną, za ich trud i pracowitość – mówił M. Struk.

Marszałek i wójt dożynkowym chlebem częstowali publiczność pod sceną, a młodzież w symbolicznym geście częstowała zgromadzonych bułeczkami.

Nagrodzeni za podtrzymywanie tradycji

Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W szranki stanęło trzydzieści koron żniwnych. Zwyciężył ten wypleciony przez mieszkańców sołectwa Łobzowo w gminie Kołczygłowy. To jemu przypadła główna nagroda 3 tys. zł. Na miejscu drugim został sklasyfikowany wieniec z gminy Stary Dzierzgoń, a trzecie zdobył wieniec sołectwa Linia z gminy Linia. Marszałek przyznał również trzy równorzędne wyróżnienia. Trafiły one do sołectwa Warzno w gminie Szemud, do sołectwa Stanięcino w gminie Słupsk oraz do KGW Nadziejewo z gminy Czarne. 

Gospodarze dożynek wręczyli również nagrody dla zwycięzców konkursu na najpiękniejszy wieniec gminy Szemud. Tu prym wiodła korona sołectwa Głazica. Warto dodać, że wieniec ten uczestniczył już w dożynkach w Częstochowie. Kolejne miejsca zajęły korony żniwne sołectw Warzno i Karczemki. Podziękowano również sołtysom pozostałych sołectw w gminie za piękne wywiązanie się z zadania pod nazwą ,,Najbardziej pomysłowy pojazd dożynkowy”. Częścią tradycji dożynkowej był również festyn pełen atrakcji dla najmłodszych, bogaty w kulinaria i szereg wydarzeń kulturalnych na scenie.

D. Tryzna

Komentarze