Gmina Przodkowo Kultura Wokół nas

Przodkowo. „Przodkowianie” na Festiwalu w Bułgarii. Oklaskiwał ich sam prezydent Bułgarii

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca  „Przodkowianie” reprezentował Kaszuby i Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Nedelino 2023” w Bułgarii. Przez trzy kolejne noce w dniach 1-2-3 września nasi artyści prezentowali i propagowali folklor Kaszub. Jednym z gości festiwalu był prezydent Bułgarii Roman Radev.

Festiwal obfitował w dużą liczbę uczestników z całej Europy. Zespoły prezentowały się na pięknej scenie w centrum miasta Nedelino, a każdego dnia występom towarzyszyła duża liczba widzów. Imprezę uświetnił swoją obecnością prezydent Bułgarii Roman Radev, który ze sporym aplauzem przyjął występ zespołu z Przodkowa. Obecność głowy państwa bułgarskiego pokazała też prestiż i znaczenie imprezy. R. Radev pokusił się nawet o stwierdzenie, że w czasie trwania festiwalu stolicą kulturalną Bułgarii było Nedelino. Ze swoimi autorskim repertuarem wystąpił tylko zespół folklorystyczny z Grecji oraz nasz zespół z Przodkowa. „Przodkowianie” za swój występ otrzymali wyróżnienie od burmistrza Nedelino.

Mieli spotkanie z prezydentem

Oprócz występu na festiwalu członkowie zespołu wypoczywali, zwiedzali okolicę a mieszkali w zabytkowym zamku w historycznej części pięknego miasteczka Złotograd, gdzie znajdowały się m.in. warsztaty ceramiczne, kuśnierskie czy kowalskie. Zakwaterowani zostali wspólnie z zespołami z Macedonii, Grecji, Mołdawii, Kosowa, Gruzji oraz Serbii.

Jak informuje nas kierownik zespołu Jerzy Soliwoda każdy dzień festiwalu przynosił ciekawe wydarzenie i przeżycia. Przodkowianie udzielali wywiadu telewizji i mieli spotkanie z burmistrzem Nedelino. Prezydent osobiście przyglądał się wszystkim występom, podziwiał kolorowe stroje, ludowe pieśni i tańce. Występ „Przodkowian” nagrodził gromkimi oklaskami. Podczas wręczenia nagród i na zakończenie festiwalu liczna publiczność mogła jeszcze raz dowiedzieć się skąd, z jakiego regionu wywodzi się  Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca  „Przodkowianie”.

BM  

Komentarze