Miasto Kościerzyna

Kościerzyna. Odszedł zasłużony Kościerzak. Dziś pogrzeb Władysława Sulewskiego wieloletniego prezesa PSS Społem

Smutna informacja nadeszła w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Wieloletni Prezes Zarządu Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” Władysław Sulewski, uległ w swoim domu nieszczęśliwemu wypadkowi i w dniu 6 listopada zmarł. Kościerskie środowisko handlowców doznało niepowetowanej straty, gdyż W. Sulewski jednoznacznie kojarzony był z pomyślnością PSS „Społem”, którą wraz ze współpracownikami bez większych trudności przeprowadził przez okres transformacji po roku 1989, kiedy to wiele tego typu spółdzielni upadało, nie wytrzymując konkurencji ze sklepami o kapitale zagranicznym. Pod rządami W. Sulewskiego spółdzielnia nie tylko przetrwała, ale i rozwinęła się, dysponując dzisiaj ponad dwudziestoma własnymi nieruchomościami na terenie Kościerzyny i okolic, w tym sklepami spożywczymi, przemysłowymi, barem oraz hotelem położonym na zboczu Jeziora Garczyn.

Msza święta żałobna

Godzinę temu w kościele pw. Świętej Trójcy  w Kościerzynie zakończyła się msza święta, na której pożegnano śp. Władysława Sulewskiego. Kościół był pełny. Żegnali go  bliscy, znajomi i ci wszyscy, na których drodze on stanął. Przez wiele lat prezesowania w największej spółdzielni kościerskiej PSS Społem ludzi takich spotkał bardzo wielu, a dzięki swojej osobowości został w ich pamięci. Wspominali o tym celebransi mszy ks. proboszcz Antoni Bączkowski i ks. prałat Marian Szczepiński. O zmarły kilka słów powiedziały córki. W kościele rozbrzmiewało szczególnie dużo śpiewu, ponieważ zmarły kochał śpiew. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, pracownicy PSS Społem, delegacje z kościerskich urzędów i instytucji.  

Zmarły został pochowany na cmentarzu parafialnym Świętej Trójcy.

Władysław Sulewski 1957-2021

Urodził się 1 sierpnia 1957 roku i przez całe swoje życie zawodowe związany był z Powszechną Spółdzielnią Spożywców „Społem”. Od wielu lat był jej prezesem zarządu, zbierając liczne zaszczyty i odznaczenia. Przez ten czas spółdzielnia otrzymała liczne wyróżnienia. M.in. medal im. Tomasza Rogali nadawany przez Radę Miasta Kościerzyna. Brązową i srebrną statuetkę Lodołamaczy za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Złotą odznakę Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, nagrodę gospodarczą Złotego Koscera, Hit Pomorza 2008 i 2009, Kryształowy Hit 2010 oraz Nagrodą „Innowacyjna „Spółdzielnia”. Od roku 2011 PSS „Społem” jest członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Województwa Pomorskiego. Za smak, technikę wytwarzania i tradycję w produkcji chleba wiejskiego z ziemniakami, który został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych.

Komentarze