Miasto Kościerzyna Samorząd

Kościerzyna. Oficjalne otwarcie dodatkowego punktu szczepień

W środę 5 maja oficjalnie uruchomiono dodatkowy punkt szczepień, który znajduje się w AQUA Centrum w Kościerzynie. Zakłada się, że w nowo utworzonym punkcie będzie można wykonywać 325 szczepień dziennie.

Punkt w AQUA Centrum będzie trzecim punktem w powiecie kościerskim. Utworzono go dzięki inicjatywie kościerskiego szpitala, który jest jego operatorem oraz przy współpracy ze starostwem kościerskim, gminą miejską Kościerzyna i kierownictwem basenu. Na ten współudział szczególnie zwróciła uwagę Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

– Dziś współpracując z władzami samorządowymi mamy możliwość połączyć siły, by wspólnie działać dla dobra mieszkańców całego powiatu i przyspieszyć realizację Narodowego Programu Szczepień – mówiła M. Mrozek

Alicja Żurawska, starosta kościerski zapowiedziała, że otwarcie Punktu Szczepień Powszechnych w Kościerzynie to konkretny krok w kierunku przygotowania się do zapowiadanych przez producentów i rząd zwiększonych dostaw szczepionek. Zaznaczyła, że najważniejsze jest, aby każdy mieszkaniec miał łatwy dostęp do szczepień oraz by mógł zaszczepić się blisko swojego miejsca zamieszkania. Dodała, że dziennie w kościerskim punkcie będzie możliwe szczepienie 325 osób, jednakże jest to uzależnione od liczby otrzymanych dawek szczepionek.

Łatwiejsza dostępność i większy personel

W swoim wystąpieniu Michał Kupc, prezes Kaszubskiego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego mówił, że Aqua Centrum, jako punkt szczepień charakteryzuje się z łatwą dostępnością. Przy obiekcie znajduje się nie tylko przystanek komunikacji miejskiej, ale jest również parking na ponad sto samochodów. Samo rozłożenie pomieszczeń wykorzystywanych do szczepień na parterze, tuż obok siebie, powinno wpłynąć na szybki i sprawny przebieg całej akcji.

Arkadiusz Błaszczyk, koordynator ds. Covid-19 Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie dodał, że w celu przyspieszenia szczepień na terenie AQUA Centrum powstały dwa stanowiska kwalifikujące, dwa stanowiska szczepień oraz rejestracja. W placówce będzie pracować doświadczony personel kościerskiego szpitala złożony m.in. z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, a także pracowników obsługi i żołnierzy. Zapowiedział, że w razie potrzeby możliwe jest również uruchomienie kolejnego zespołu szczepiącego.

Najważniejsze informacje

Szczepienia w nowym punkcie będą odbywać się 5 dni w tygodniu, w godz. 8.00 a 15.00.

Osoby zapisane na szczepienia powinny kierować się do wejścia po lewej stronie od drzwi głównych do AQUA Centrum. Dla ułatwienia dojścia ustawione będzie specjalne oznakowanie, kierunkujące do miejsca szczepień. Przed wejściem do punktu szczepień każdy pacjent będzie zobowiązany do dezynfekcji rąk i obowiązkowego założenia maski zasłaniając jednocześnie nos oraz usta. Po zakończeniu szczepienia, ze względu na obowiązek poczekania po iniekcji 15 minut, pacjenci będą oczekiwać na wyjście pod opieką ratownika medycznego w specjalnie przygotowanym miejscu.

Nad/opr.red

Komentarze