Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. Starania o podtrzymanie respektu dla książki. Aktywność Biblioteki Miejskiej w roku pandemii

Obchodzony pod koniec kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich był dobrą okazją do podsumowania aktywności Biblioteki Miejskiej im. Ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie. W minionym roku naznaczonym pandemią, biblioteka organizowała ciekawe wydarzenia przyciągające miłośników książki.

Ciekawą inicjatywą w jakiej udział wzięła kościerska książnica było Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Placówka zaprosiła młodzież z Kościerzyny i powiatu kościerskiego, a kwestie Popiela III Wygnanego przeczytał Dawid Jereczek. Nad scenariuszem, reżyserią i oprawą muzyczną czuwały: Krystyna Stroynowska – nauczycielka języka polskiego i Justyna Kujach – dyrektor biblioteki. Tak jak rok temu również i w tej ważnej akcji Prezydenta RP promującej czytanie arcydzieł literatury polskiej, udało się wpleść akcenty kaszubskie – w scenografii, a przede wszystkim w języku, czym był specjalnie napisany i przetłumaczony, uwspółcześniony Epilog. Głównym celem tej skróconej wersji „Balladyny” było uatrakcyjnienie, rozpowszechnienie i objaśnienie niełatwej lektury kl. 7 i 8, dlatego do pięknego czytania dodano także oprawę muzyczną i oryginalne, kaszubskie stroje. Sukces kościerskiej „Balladyny” to ponad 2700 wyświetleń na YouTube oraz miejsce na podium wg popularności po parze prezydenckiej.

Noc Bibliotek

W październiku odbyła się Noc Bibliotek online pt. „Klimat na czytanie”, podczas której można było bez wychodzenia z domu odwiedzić kościerską placówkę. W niekonwencjonalny sposób poznać można było niewielką część księgozbioru, który z tej okazji podzielono na kąciki tematyczne. W grudniu z kolei ogromnym zainteresowaniem cieszyło się rozwojowe spotkanie online dla rodziców i nauczycieli z Izabelą Antosiewicz, autorką książki o rodzicielstwie „Nakarm, naucz i puść wolno”. Propagatorka metody „zielonego ołówka” ciekawie opowiadała o tym, co można zrobić dla zwiększenia wewnętrznej motywacji dziecka i jak motywować dzieci do rozwoju. Nagranie tego inspirującego spotkania można obejrzeć na YouTube Biblioteki Miejskiej. Tam również znajduje się 15 odcinków wartościowej serii, w której młodzież poleca swoje ulubione książki pt. „Zostań w domu z książką” oraz 6 bajek dla dzieci przeczytanych przez znane w Kościerzynie osoby.

Oferta dla dzieci

 Przez cały 2021 rok trwa w kościerskiej bibliotece akcja Instytutu Książki dla dzieci przedszkolnych, z roczników 2014-2017  pn. „Mała książka – wielki człowiek”. Każde dziecko, które ze swoim rodzicem czy opiekunem odwiedzi Bibliotekę Miejską, otrzyma wyprawkę z ciekawą książką dla siebie i wartościową broszurą dla dorosłych. Każde następne odwiedziny nagradzane będą naklejkami wklejanymi do specjalnego paszportu młodego czytelnika. Wszelkie potrzebne informacje zawarte są też na stronie internetowej www.bibliotekakoscierzyna.pl, gdzie można znaleźć aktualne informacje oraz wiele inspiracji z dziedziny kultury.

BM

W jednej z inicjatyw udział brał burmistrz Michał Majewski.
Narodowe Czytanie ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego. Wrzesień 2020.

Komentarze