Powiat kościerski Wokół nas

Powiat kościerski. Działania policji związane z Covid-19. 129 mandatów za brak maseczki

W związku z wprowadzaniem kolejnych obostrzeń i stref czerwonych policjanci mają pełne ręce roboty. Każdego dnia prowadzą wzmożone działania poświęcone walce z Covid-19 i apelują o przestrzeganie przepisów sanitarnych. Niestety, nie każdy przestrzega obowiązujących nakazów, ponieważ tylko w ubiegłym tygodniu policjanci wystawili 129 mandatów.

Minionego tygodnia policjanci sprawdzali, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie naszego powiatu stosują się do obostrzeń. W działania zaangażowani byli funkcjonariusze m.in. z prewencji i ruchu drogowego oraz kryminalni. Policjanci zwracali szczególną uwagę na kwestię zasłaniania twarzy i zachowania dystansu. Skontrolowano głównie sklepy, lokale gastronomiczne, środki komunikacji publicznej, deptaki i pozostałe miejsca uczęszczane przez mieszkańców.

Mandatem w tych, co lekceważą prawo

Kontrole niestety ujawniły, że mieszkańcy nie stosują się do przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia funkcjonariusze kościerskiej policji byli zmuszeni interweniować 161 razy ze względu na rażący brak przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych.  Policjanci ukarali grzywną aż 129 osób, którzy nie nosili maseczek. Policjanci nie tylko karali mandatami, ale w niektórych sytuacjach dawali pouczenia, skorzystały z tego 24 osoby. Efektem kontroli jest też 8 wniosków o ukaranie skierowanych do sądu.

– W dalszym ciągu walczymy z koronawirusem i dla wspólnego bezpieczeństwa wszyscy musimy przestrzegać przepisów związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Ograniczenia dalej obowiązują, nikt nie jest zwolniony z przestrzegania obowiązujących nakazów i zakazów. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz osób, które są obok nas. – mówi st. asp. Piotr Kwidziński

Przypomnijmy, że mandat za brak maseczki wynosi 500 zł. Policja ma również opcję skierowania sprawy do sądu i sanepidu; w tym wypadku kary zaczynają się od 5 tys. zł i mogą sięgnąć nawet 30 tys. zł.

Bądźmy odpowiedzialni – apel policji

Pamiętajmy także, że obecnie mamy obowiązek posiadania przy sobie i okazywania zaświadczenia lekarskiego o istnieniu przeciwdziałań zdrowotnych lub dysfunkcji uniemożliwiających zakrywanie ust i nosa. Obowiązku zasłaniania ust i nosa nie stosuje się w przypadku posiadania zaświadczenia o całościowych zaburzeniach rozwoju, zaburzeniach psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust, lub nosa. Również dzieci do 5 roku życia są zwolnione z tego obowiązku.

Nad./opr.red.

Komentarze