Gmina Sierakowice Wokół nas

Gmina Sierakowice. Z ostatniej sesji. Intensyfikują pomoc dla uchodźców

Na sesji z 5 kwietnia radni podjęli uchwałę, która udziela upoważnienia wójtowi gminy do dokonywania zmian w planie dochodów i wydatków budżetu gminy Sierakowice na rok 2022. Pozwoli to szybciej i sprawniej rozdysponowywać pomoc dla Ukraińców, która m.in. napływa z zaprzyjaźnionego miasta Saint-Ghislain w Belgii.

Jak informował wójt Tadeusz Kobiela, na początku kwietnia na terenie gminy znajdowało 527 uchodźców. Liczba ta zmienia się z każdym dniem, gdyż przybywają nowi, ale też wielu z nich wyjeżdża do Europy Zachodniej albo wraca na Ukrainę. Przez cały czas organizowana jest pomoc dla nich. Pomoc nie tylko materialna, ale też i finansowa. Udziela jej też zaprzyjaźniona gmina Saint-Ghislain z Belgii.

– Już od pierwszych dni wojny w Ukrainie gmina Saint-Ghislain przekazuje środki finansowe przeznaczone na pomoc uchodźcom przebywającym na naszym terenie. Pierwsza transza to było 4,5 tys. euro, druga 5,3 tys. zł. Te środki nie mogą czekać. Trzeba je jak najszybciej rozdysponować – mówił przed podjęciem głosowania nad uchwałą wójt T. Kobiela.

Pomoc nie tylko finansowa

W zbiórkę darów na terenie Saint-Ghislain zaangażowała się cała społeczność lokalna i mieszkańcy gminy m.in.: strażacy, uczniowie wraz z rodzicami, aptekarze, lekarze i członkowie Komitetu Współpracy Sierakowice – Saint-Ghislain. Efektem tych działań był transport, który w piątek 15 kwietnia przyjechał do Sierakowic. Były w nim głównie środki higieny osobistej, żywność, lekarstwa oraz śpiwory. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Fot. Nad. Wiadomości Sierakowickie.
Fot. Nad. Wiadomości Sierakowickie.
Fot. Nad. Wiadomości Sierakowickie.

Komentarze