Gmina Kościerzyna Inwestycje Miasto Kościerzyna

Kościerzyna. Oficjalne oddanie ścieżki pieszo-rowerowej Kościerzyna – Wielki Klincz. Ścieżka, która łączy samorządy

Wczoraj w obecności Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, włodarze gminy miejskiej i wiejskiej Kościerzyna otworzyli oficjalnie pierwszą ścieżkę rowerową realizowana w ramach kościerskiego węzła PKM. Jej długość to ponad 4,4 km. Kosztowała prawie 3,8 mln zł. Jak zaznaczyli obaj samorządowcy, jest przykładem dobrego partnerstwa.

Miejsce oficjalnego odbioru, jakim była ul. Gościnna wybrano nieprzypadkowo. Jest to obszar, gdzie kończy się inwestycja miejska i zaczyna się ścieżka wybudowana ze środków gminy Kościerzyna.

Uroczystość rozpoczęła się po przyjeździe ze strony miasta grupy rowerzystów. Wśród nich był marszałek M. Struk i burmistrz M. Majewski. Chwilę później od Wielkiego Klincza nadjechała grupa uczniów na czele z wójtem G. Piechowskim. Czekała na nich pokaźna grupa osób. Wśród nich Danuta Rek Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Piotr Karczewski wiceprzewodniczący Pomorskiego Sejmiku, a także Radni z ramienia Miasta i Gminy Kościerzyna oraz mieszkańcy. Stanął też punkt gastronomiczny, którego organizację na swoje barki wzięły panie z KGW Nowy Klincz.

Ścieżka, która może być wizytówką

Do zebranych najpierw zwrócił się burmistrz M. Majewski. Opowiedział o samej inwestycji i jej celach. Ważną rzeczą jest, że jest to pierwsza ścieżka wybudowana w ramach węzła integracyjnego. Na koniec powiedział o planach dotyczących samych ścieżek. Swoje wystąpienie zakończył apelem, żeby użytkowanie ścieżki odbywało się w sposób spokojny i racjonalny, bo doszło już do jednego wypadku. Później kilka słów dodał wójt gminy Kościerzyna. Na końcu głos zabrał marszałek M. Struk. Zaznaczył udział samorządu pomorskiego w inwestycję. Następnie podziękował tym, którzy przyczynili się do realizacji. Cieszył się, że tak piękna ścieżka będzie służyć mieszkańcom tych terenów podkreślając, że może być ona wizytówką pomorskich ścieżek rowerowych. Następnie dokonano symbolicznego przecięcie wstęgi. Wśród osób, które tego dokonały był również wykonawca inwestycji.

Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że samorządowcy przygotowali słodkie podziękowania dla biorących udział w otwarciu rowerzystów. ,,Grześkami’’ częstował wójt Grzegorz i żartowano, że burmistrz Michał powinien częstować ,,Michałkami’’.

Inwestycję pobłogosławił ks. Antoni Bączkowski.

Partnerstwo dla mieszkańców

Nowo otwarta trasa pieszo-rowerowa liczy ponad 4,4 km długości. Jest ona elementem większego projektu, jakim jest budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie. Zadanie zostało podzielone na dwie części. Gminny fragment stanowi ponad 2,4 km jezdni asfaltowej o szerokości od 2,5 m do 3 m, który biegnie od ulicy Kościerskiej w Wielkim Klinczu, przechodzi przez nasyp kolejowy i prowadzi do granicy gminy w Nowym Klinczu. Jak podkreślił wójt G. Piechowski, całkowity koszt inwestycji to 2,2 mln zł. Tylko sam remont mostu nad rzeką Wierzycą pochłonął 800 tys. zł, ale ważne było, by zachować jego pierwotny kształt. Wykonawcą inwestycji była firma Henryka Czarnowskiego. Zadanie zostało zrealizowane z pewnym poślizgiem czasowym. Był to jednak efekt braku materiałów budowlanych, w tym wypadku barierek ochronnych. Po części miasta Kościerzyny leżała budowa pozostałych 2 km na odcinku od ul. Wita Stwosza do granic miasta za kwotę 1,56 mln zł. Łączny koszt wybudowania obu odcinków wyniósł 3,8 mln, z czego prawie 3,3 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO.

Red.

Grzegorz Piechowski wójt gminy Kościerzyna

Ścieżka to inwestycja, która łączy miasto i gminę. Jesteśmy sąsiadami i zawsze nimi będziemy. To przykład udanej, wspólnej inwestycji zrealizowanej dla naszych mieszkańców, wykonanej w duchu partnerstwa. Dziś oddajemy tę ścieżkę, że będzie ona służyła bezpiecznie wszystkim rowerzystom i pieszym. Apeluję do właścicieli quadów, to nie jest ścieżka dla Was, bo mieliśmy już do czynienia z wypadkami

Mieczysław Struk marszałek 

W tym okresie programowania w naszym województwie zostało zrealizowanych blisko 300 km ścieżek rowerowych. Nie wszystkie w tak wysokim standardzie, jak ta otwierana dziś. Ta ścieżka jest absolutnie przepiękna i może stać się wizytówką województwa. Cieszę się, że oba samorządy dołożyły się do inwestycji. Zapowiadam, że w nowej perspektywie znajdzie się też alokacja dla takich inwestycji, ponieważ poprawiają one bezpieczeństwo w komunikacji.

Michał Majewski burmistrz Kościerzyny

Dzięki środkom unijnym, których dysponentem jest Urząd Marszałkowski, udało się zrealizować tę otwieraną dziś inwestycję. Jest to pierwsza z czterech ścieżek, które połączą Kościerzynę z sąsiednimi miejscowościami. Mam nadzieję, że pozostałe uda się zrealizować w roku następnym. Apeluję do wszystkich jej użytkowników i dzieci, aby jeżdżąc nią zachowywały się bezpiecznie. Wiemy, że miał już na niej miejsce wypadek użytkownika hulajnogi elektrycznej. Wykorzystujemy tę możliwość komunikacji rozsądnie.

Komentarze