Konkursy Kultura Powiat kościerski

Kościerzyna. Powiatowe eliminacje do 53. Konkursu „Rodnô Mòwa”. Najlepsi wezmą udział w etapie wojewódzkim

W piątek, 17 maja, sala im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie tętniła życiem i pasją do kaszubskiej literatury. Odbyły się tam powiatowe eliminacje do 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”, w których udział wzięli zwycięzcy eliminacji gminnych z całego powiatu kościerskiego.

Organizatorem konkursu był kościerski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który przy wsparciu finansowym powiatu zadbał o profesjonalne przeprowadzenie eliminacji. Atmosfera podczas konkursu była pełna emocji i zaangażowania, zarówno ze strony uczestników, jak i publiczności.

Laureaci konkursu

W kategorii przedszkolaków najlepiej wypadła Alina Abramowska ze SP nr 6 w Kościerzynie. Kolejne miejsca zajęli: Zuzanna Kleinszmidt – SP w Kaliszu i Michał Skiba – ZO w Garczynie.

W gronie uczniów klas I-III na podium sklasyfikowano, odpowiednio: Jadwigę Bobkowską – SP w Kaliszu, Zuzannę Lubecką – ZSP nr 3 w Kościerzynie i Kornela Abramowskiego – SP nr 6 w Kościerzynie.

Wśród startujących w kategorii klas IV-VI wygrała Aleksandra Walińska – ZS w Wąglikowicach. Tuż za nią uplasowali się: Leon Makurat – SP nr 4 w Kościerzynie i Maria Reszka – SP w Wielkim Podlesiu.

W kategorii klas VII-VIII na podium znaleźli się, kolejno: Witosława Dziemińska – ZS w Skorzewie, Klara Stanek – SP nr 4 w Kościerzynie, Julia Chocha – SP w Kornem.

Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych pierwszą lokatę zajęła Aniela Makurat – I LO w Kościerzynie, a kolejne: Maja Mejewska – I LO w Kościerzynie, Paulina Majkowska – I LO w Kościerzynie.

Wśród dorosłych wygrała Anna Wierzba.

Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować powiat kościerski w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniach 1-2 czerwca br. w Chmielnie. Przed nimi jeszcze wiele pracy, ale ich dotychczasowe osiągnięcia napawają optymizmem i dają nadzieję na sukcesy na wyższym szczeblu konkursu.

ZKP/opr.red

Komentarze