Miasto Kościerzyna Wokół nas

Kościerzyna. „Sobota Mundurowych Krwiodawców”. Prawie czterdzieści osób oddało krew

Za nami pierwsza w tym roku „Sobota Mundurowych Krwiodawców”. Akcja ściągnęła do siebie zaskakująco dużą ilość zainteresowanych, którzy postanowili podzielić się swoim cennym darem, jakim jest krew. Łącznie udało się zebrać ponad 16 litrów krwi.

W ubiegłą sobotę przy Oddziale Terenowym RCKiK w Kościerzynie chętni mogli wziąć udział w XXII Akcji HDK, jaką było pierwsze z pięciu zaplanowanych działań pn. ,,Sobota Mundurowych Krwiodawców”.

Zaskakująca frekwencja

Do stacji krwiodawstwa przy kościerskim szpitalu przybyło wyjątkowo dużo osób, bo aż 41 chętnych krwiodawców. Był to o tyle spektakularny efekt, że tego dnia wszystkim dały się we znaki porywiste wiatry. Mimo to wiele osób, dzięki swojej determinacji dotarło do stacji krwiodawstwa. Po wstępnym wywiadzie z lekarzem do oddania donacji krwi zakwalifikowało się 37 osób. Wspólnie oddali ponad 16,6 litrów krwi.

– W akcji uczestniczyli członkowie Klubu HDK PCK przy KP PSP w Kościerzynie, w liczbie dziewięciu strażaków z lokalnych jednostek OSP powiatu kościerskiego. Pojawił się również strażak z PSP. Część z nich jeszcze dzień wcześniej oddała krew dla zachowania jeszcze większej gotowości do niesienia pomocy potrzebującym – informuje koordynator akcji Radosław Zwara.

Kościerski OT zachęca też do oddawania osocza krwi przez osoby posiadające przeciwciała na Covid-19 powyżej 500. Terminy kolejnych akcji w 2022 to: 23 kwietnia, 25 czerwca, 3 września i 5 listopada w siedzibie Kościerskiego Oddziału Terenowego RCKiK w Gdańsku przy szpitalu w Kościerzynie.

Wyjątkowa sytuacja

Aktualna sytuacja pandemiczna sprawia, że coraz więcej osób zaczyna chorować lub jest zmuszonych odbywać kwarantannę. W związku z tym coraz mniej osób odwiedza stacje krwiodawstwa, a niestety zapotrzebowanie na ten cenny dar zwiększa się. W tym momencie RCKiK w Gdańsku pilnie potrzebuje grupy krwi 0 Rh-, B Rh- oraz AB Rh-. Stany magazynowe pozostałych grup krwi kształtują się na średnim bądź optymalnym poziomie. Stąd też Oddział Terenowy w Kartuzach, mając na uwadze ilości pozyskiwanej krwi oraz umożliwienie jej oddania przez osoby pracujące, również wyznaczył terminy pracy w soboty. Przeplatają się one z datami wyznaczonymi w powiecie kościerskim. Jest tylko jedna różnica. Kartuski oddział rejestruje dawców w godz. 7:15-10:30.

Nad/opr.red

Komentarze