Powiat kartuski Samorząd

Powiat kartuski. Wnioski Sierakowic, Chmielna i Sulęczyna nie załapały się do tegorocznej edycji RFRD

Sześć projektów drogowych samorządów z powiatu kartuskiego znalazło się na tegorocznej liście beneficjentów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ich wartość to prawie 21,8 mln zł.  

Minął miesiąc od czasu, kiedy pytaliśmy o wyniki tegorocznego rozdania RFRD i wreszcie są. Niestety, nie sprawdziło się przekonanie większości samorządowców, że najprawdopodobniej przejdzie jeden wniosek z każdej gminy. Z powiatu kartuskiego tylko, a może aż trzy gminy nie otrzymały w tym roku żadnego dofinansowania z tego źródła. Ale czy żałować? Przecież są dziś o wiele ciekawsze dla samorządów programy.

Pięć gmin i powiat

Wśród wieloletnich zadań największe dofinansowanie pozyskała gmina Kartuzy. Chodzi o inwestycję pt. „Remont dróg gminnych w miejscowościach Kiełpino, Staniszewo, Łapalice, Nowa Huta, Prokowo, Głusino-Stążki oraz w mieście Kartuzy”. Remont obejmie łącznie dwanaście lokalizacji. Jej wartość to 9,4 mln zł. Gmina Przodkowo po raz kolejny załapała się ze swoim pakietem drogowym. Tym razem dotyczy on remontu odcinków dróg relacji Pomieczyno-Rąb, Kczewo-Małkowo oraz ul. Łąkowej w Przodkowie. Wartość tego zadania to 4 mln zł. Otrzymane ponad 2 mln zł wypłacane będzie w trzech transzach, w latach 2022-2024.

Zadania jednoroczne

Powiat kartuski pozyskał ponad 2,31 mln zł dofinansowania na przebudowę 4 km drogi relacji Szklana-Borzestowo. Wartość całej inwestycji to ponad 4,63 mln zł. Z gminy Stężyca przeszedł wniosek dotyczący przebudowy ponad 3 km dróg gminnych w miejscowościach Gołubie, Klukowa Huta i Sikorzyno. Wartość tego zadania to przeszło 1,68 mln zł. Gmina Żukowo otrzymała dofinansowanie na przebudowę odcinka drogi od skrzyżowania z ul. Kościerską do skrzyżowania z ul. 3 Maja w Żukowie. Koszt tego zadania to 1,5 mln zł. Zaakceptowany wniosek z gminy Somonino dotyczy zadania przebudowy drogi gminnej w Trątkownicy oraz drogi w kierunku miejscowości Kamienne Wesele. Szacowany koszt zadania to około 517 tys. zł.

Samorządy na liście uzupełniającej

 Jest duża szansa, że z powiatu kartuskiego dofinansowanie otrzyma jeszcze jeden wniosek. Na pierwszym miejscu listy rezerwowej samorządów powiatowych znajduje się jego inwestycja dotycząca przebudowy sześciu odcinków dróg powiatowych. Koszt tego zadania to ponad 9 mln zł.

Na dziesiątym miejscu listy rezerwowej znalazł się żukowski samorząd, z zadaniem za ponad 4,32 mln zł. Na 32. pozycji jest kolejny projekt Somonina, a na 37. miejscu wniosek gminy Chmielno, co powoduje, że mają one niewielką szansę na realizację. Na żadnej z list nie ma Sierakowic i Sulęczyna. Ale trzeba wiedzieć, że ten pierwszy samorząd realizuje pakiet drogowy wieloletni z edycji 2021, a Sulęczyno otrzymało w końcu ubiegłego roku prawie milion zł z rezerwy rządowej na swoje drogi zniszczone przez nawalne deszcze.

D. Tryzna

Modernizacja połączenia drogowego pomiędzy Hopami a Pomieczyńską Hutą realizowany w ramach ówczesnego RFDS.

Komentarze