Inwestycje Powiat kościerski Samorząd

Kościerzyna. Uroczyste otwarcie dwóch domów dziecka. Inwestycja, która raduje władze i daje nowe szanse podopiecznym

Otwarcie, w ubiegły piątek zgodnie z terminem dwóch, nowych budynków dla kościerskiego domu dziecka, to na pewno radość dla władz powiatu. Jeszcze większe emocje nowe wnętrza wzbudziły wśród wychowanków placówki. Można śmiało powiedzieć, że ta największa inwestycja powiatu ostatnich lat to był „strzał w dziesiątkę”.

Wydarzenie odbyło się po południu 24 listopada. Misternie przygotowaną uroczystość zakłóciła potężna śnieżyca, stąd organizatorzy skrócili uroczystość otwarcia. Śnieżny puch wpłynął na bajkową scenerię, zwłaszcza podczas wypuszczanych balonów z zapisanymi marzeniami podopiecznych. Ceremonii otwarcia obu placówek towarzyszyło mnóstwo wzruszeń i łez radości…

– Dziś mogę powiedzieć, że poprzez tę inwestycję udało nam się zrealizować najlepszą rzecz, jeśli chodzi o politykę społeczną powiatu, a dokładniej to opiekę nad dziećmi – podkreślała gospodarz uroczystość starosta Alicja Żurawska.

Oprócz wychowanków i ich opiekunów, uczestniczyła w niej liczna rzesza radnych i reprezentantów działających w powiecie instytucji i urzędów. Mimo niepogody, zdążyli na czas dojechać wicemarszałek Leszek Bonna i poseł Stanisław Lamczyk.

Prezent na święta

Inwestycja ruszyła w końcu zeszłego roku. Jej wykonawcą zostało Konsorcjum Stanisława i Krzysztofa Repińskich, firma znana dla inwestora choćby z solidnego wykonania hali sportowej przy I LO. Zadanie było trudne, gdyż oba budynki trzeba było „zrobić pod klucz”. W lutym br. podczas wmurowywania kapsuły czasu, starosta złożyła obietnicę, że ich lokatorzy spędzą tu tegoroczne Boże Narodzenie. I tak będzie. 

Co ważne dla ich użytkowników, domy te są pasywne. Koszt ich wybudowania to 10,9 mln zł, ale powiat ze swojego budżetu wyłożył tylko 400 tys. zł.

Nowe miejsce do życia…

Zamiast przecięcia wstęgi było odsłonięcie pamiątkowych tablic. Po poświęceniu budynków przekazano wychowankom klucze. Oni już wcześniej nazwali swoje domy. Zarówno w „Domu pod Gwiazdami”, jak i w tym „Księżycowym” będzie mieszkać po 14 osób.

Po raz pierwszy mogli oni zobaczyć wnętrza. Są w nich pokoje 2-osobowe z łazienkami, a przede wszystkim na parterze kuchnia otwarta na jadalnię i ogromny salon. Widać było duże emocje wśród wychowanków

– Jesteśmy bardzo zachwycone tymi domami. Pokoje są obszerne i do tego z łazienkami. W poprzednim miejscu nie mieliśmy takich. Będziemy teraz mieszkać po 2 osoby, a nie jak wcześniej po 3 – mówiły Andżelika ze swoją koleżanką z pokoju.

Wychowankowie i ich opiekunowie cieszyli się również z dużego tarasu i ogrodu, który chcą na wiosnę zagospodarować. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Alicja Żurawska, starosta kościerski

Otwarcie tych domów dziecka to wyjątkowy moment, który symbolizuje nie tylko nowe miejsce do życia, ale przede wszystkim nowe szanse i możliwości dla naszych dzieci. Ich budowa była wielkim wyzwaniem dla nas. To także triumf wspólnej determinacji i zaangażowania wielu osób. Od projektantów, którzy przewidzieli co w takich domach powinno się znaleźć, poprzez wykonawcę który zrealizował inwestycję przed terminem, po wszystkich dobrych ludzi którzy byli nam wsparciem w realizacji tej inwestycji.

Aldona Plichta, dyrektor Domu Dziecka w Kościerzynie

Tu będziemy mieli teraz swój dom, swój ogródek, swoją kuchnię. Wszystko będziemy robić sami.  Będziemy gotować, sprzątać, oczywiście przy małym wsparciu, bo mamy też malutkie dzieci, które wymagają większej opieki niż starsi wychowankowie. Dzisiejszy dzień to dla nich wszystkich wielkie wydarzenie. Oni z niecierpliwością czekali na te przenosiny. To dla nich rozpoczęcie nowego okresu w życiu. Jesteśmy bardzo wdzięczni pani staroście za podjecie tak pięknej inicjatywy.

Inżynieria finansowania inwestycji

  1. Rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych Polski Ład – 6 000 000 zł
  2. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – 2 000 000 zł
  3. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – 1 615 500 zł
  4. Środki celowe na rozwój odnawialnych źródeł energii – 1 883 000 zł
  5. Wkład własny powiatu – 400 000 zł (3,7 proc.)
  6. Łącznie 10 898 496 zł

Komentarze