Gmina Przodkowo Inwestycje Samorząd

Gmina Przodkowo. Z ostatniej sesji. Coraz bliżej dwóch, ważnych dla gminy inwestycji

Na sesji 16 listopada wójt Andrzej Wyrzykowski poinformował radnych o stanie przygotowań do modernizacji oczyszczalni gminnej i kolejnej inwestycji oświatowej – rozbudowy szkoły w Przodkowie. Dzięki pozyskaniu dofinansowania z programów rządowych i uzyskanych pozwoleń, obie inwestycje ruszą prawdopodobnie w pierwszej połowie następnego roku.

Modernizacja oczyszczalni jest koniecznością dla gminy. Funkcjonująca obecnie nie może sprostać wyśrubowanym wymogom ochrony środowiska, a jej potencjał jest zbyt mały, aby przerobić stale rosnącą ilość ścieków z rozwijającej się gminy. Można powiedzieć, że dzisiejsza oczyszczalnia spędza sen z powiek jej pracownikom, urzędnikom i władzom gminy.

Do jej modernizacji przygotowywano się od dawna, korzystając z porad i opinii fachowców m.in. z trójmiejskich uczelni. Równocześnie poszukiwano środków zewnętrznych na jej sfinansowanie. Udało się pozyskać ponad 4 mln zł z Polskiego Ładu. Jak poinformował wójt, gmina może liczyć też na preferencyjną pożyczkę z WFOŚiGW, która jest w 30 proc. umarzana. Jak usłyszeli radni, pewne problemy gmina ma z firmą, która wykonuje projekt, ale mają one być wkrótce rozwiązane. Inwestycja uzyskała już pozwolenia wodno-prawne. Gmina złożyła również wniosek na budowę i jak mówił wójt „wszystko zmierza ku temu, aby lada moment ogłosić przetarg na tę inwestycję”.

Biorą się za kolejną szkołę

Gmina Przodkowo obejmuje tereny przylegające do aglomeracji trójmiejskiej, stąd tu bardziej niż, tak jak w sąsiedniej gminie Żukowo, narasta proces osiedleńczy. Przybywa mieszkańców, a wraz z nimi dzieci w szkołach. Stąd konieczność powiększania powierzchni oświatowej. Proces ten nie zachodzi aż tak dynamicznie jak w Żukowie, ale jest też widoczny. Kilka lat temu rozbudowano szkołę w Pomieczynie, a w tym roku zakończono inwestycję w Wilanowie. Szkoła otrzymała nową halę i łącznik, gdzie jest kilka sal lekcyjnych. Teraz przyszła kolej na szkołę w Przodkowie. Finansowanie inwestycji zabezpieczyła pomoc rządowa z Polskiego Ładu. Z jego VIII edycji gmina otrzymała na pierwszy etap inwestycji prawie 10 mln zł, a na drugi etap 2 mln zł. Wójt poinformował, że urząd otrzymał pozwolenie na budowę. Obecnie jest analizowana dokumentacja i na przełomie stycznia gmina chce ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze