Wokół nas

Kraj. Luzowanie obostrzeń. Od jutra większość covidowych restrykcji zniesiona

Pierwsze obostrzenia związane z pandemią wprowadzone zostały 10 marca 2020 roku. Od tego czasu, w zależności od zachorowań dyktowanych falami pandemii obostrzenia były mniejsze lub większe. Teraz koniec z nimi. Pozostaną jedynie te, mające charakter tylko epidemiczny, ograniczający transmisję wirusa. 

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od 1 marca przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Przywrócona zostaje też „normalna praca w urzędach”. Zniesione zostaje zalecenie dot. zdalnego funkcjonowania tego typu instytucji. Szef resortu zdrowia zapowiedział również odmrażanie służby zdrowia dla obywateli.

– Pandemia towarzyszy nam już od dwóch lat. Musieliśmy się w tym czasie zmierzyć z wyzwaniami, jakich nigdy do tej pory nie doświadczaliśmy. Musieliśmy wdrażać wiele różnych ograniczeń i nowych zasad w życiu społecznym i gospodarczym. Dzisiaj znosimy większość obostrzeń i zostawiamy te, które są najbardziej konieczne – mówił na ubiegłotygodniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Mówiąc ,,najbardziej konieczne’’ rząd ma na myśli przestrzeganie zasad zasłaniania ust i nosa oraz odbywanie izolacji, kwarantanny po powrocie z zagranicy czy kwarantanny dla współdomownika osoby zakażonej.

Red.

Komentarze