Gmina Nowa Karczma Rolnictwo Samorząd Wokół nas

Lubań. XXXI Pomorskie Agro Targi. Więcej wystawców i jeszcze więcej odwiedzających

W minionym weekend Lubań po raz kolejny był stolicą pomorskiego rolnictwa. Rozbrzmiewał gwarem coraz większej liczby odwiedzających, którzy do woli korzystali z powiększającej się oferty targowej.

Tegoroczne targi pochwalić się mogą rekordową liczbą wystawców. Wygospodarowano dla nich ponad pięćset stanowisk, stąd można śmiało powiedzieć, że każdy metr terenów targowych pracował. Pierwszy dzień to Przegląd Twórczości Zespołów i Kół Gospodyń Wiejskich. Odbył się również Piknik Zbożowy przygotowany przez Pomorską Izbę Rolniczą.

Przez stoiska handlowe przewijały się tłumy odwiedzających targi, większość z nich kupowała. Nic dziwnego, kiedy dorodne rośliny pomidorów można było kupić za 5 zł, tak jak i pięknie rozwinięte pelargonie. Zadowoleni byli kupujący i sprzedawcy.

VIP-y na otwarciu

Honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski.

W drugim dniu podczas oficjalnego otwarcia powitano wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz i wicemarszałka Józefa Sarnowskiego. Wśród gości obecni byli wiceprzewodniczący Sejmiku Pomorskiego: Danuta Rek i Piotr Karczewski. Przybyli samorządowcy na czele z wójtem Nowej Karczmy Andrzejem Pollakiem, sołtysi i radni.

Otwierając targi Aleksander Mach, dyrektor PODR powitał przedstawicieli wielu instytucji i urzędów działających na rzecz rolnictwa.

– Pierwsze targi w Lubaniu odbyły się 1991 roku. Na przestrzeni tych wszystkich lat bardzo się rozwinęły. Z roku na rok przybywa wystawców, hodowców, ale również odwiedzających targi. To, co również na przestrzeni lat się zmieniło, to fakt, że tutaj nie tylko można kupić krzewy, rośliny, zapoznać się z nowymi rozwiązaniami technicznymi, ale można porozmawiać. Ten postęp w rolnictwie nie dokonałby się nigdy bez naszej wspólnej rozmowy. Bardzo dziękuję za to rolnikom, hodowcom i liczę na dalszą rozmowę – mówił.

Zobowiązanie wojewody

Występująca zaraz po nim B. Rutkiewicz, jako wojewoda pomorska zobowiązała się.

– Chciałabym z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że nie tylko ministerstwo rolnictwa, ale również urząd wojewódzki stoi dla Państwa otworem. Ja, jako wojewoda pomorska i moje służby, w tym weterynaria i sanepid, dzisiaj są dla Państwa partnerami. Mamy trudny, ale dobry czas, bo rozmawiamy ze sobą. Ja mogę zagwarantować, że na szczeblu wojewódzkim zrobimy wszystko i zawsze będzie słuchać Państwa opinii – podkreślała przedstawicielka rządu.

Do zebranych przed sceną przemówił również Ryszard Kleinschmidt, wiceprezes PIR i Zbigniew Pienschke, komisarz Pomorskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

Hit-y tegorocznych targów

Komisarzem tegorocznych targów, tak jak w latach poprzednich, był Andrzej Okrój. Był on pierwszym uhonorowanym przez dyrektora A. Macha specjalną statuetką za wiele lat poświęconych targom.

Zaraz potem nagrodzono zwycięzców konkursów targowych.

HIT TARGÓW w kategorii produkt spożywczy otrzymało Gospodarstwo Pasieczne Lubieszynek za miód mniszkowy.

HIT TARGÓW w kategorii maszyny, urządzenia oraz środki do produkcji rolniczej otrzymał AW MASZYNY za MERLO MULTIFARMER ładowarkę teleskopową.

HIT TARGÓW w kategorii: rozwiązanie innowacyjne w rolnictwie otrzymał DOLFOS Sp. z o.o.za premiksy i mieszanki paszowe uzupełniające. Dodatkowo wyróżniono firmę HYDROMEGA Sp. z o.o. za samobieżną gąsienicową kosiarkę bijakową BG 1800. Zdalnie sterowana kosiarka bijakowa z oferty firmy Hydromega jest produkowana według własnego autorskiego projektu. Takiej kosiarki nie oferuje żaden inny polski producent. Docelowym jej przeznaczeniem jest m.in. wykaszanie traw, nieużytków, a także mulczowanie chrustu w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie. Kosiarka wyposażona jest w zdalny pulpit sterujący, posiada doskonałe właściwości manewrowe oraz obniżony poziom hałasu pracującej maszyny.

HIT TARGÓW w kategorii: rozwiązanie proekologiczne w rolnictwie otrzymała firma F.P.H.U. DARMONT, Dariusz Piecuch za biologiczną oczyszczalnię ścieków ASR 6.

Konkurs Najlepsza aranżacja stoiska wygrała firma P.H.U. AGRIM Mirosław Bladowski.

Firma Agrim z Kartuz jest autoryzowanym dealerem firmy DeLaval. Sprzedaje urządzenia, systemy oraz szeroką gamę produktów do produkcji mleka oraz hodowli bydła.

Na stoisku AGRIM zaprezentowano specjalistyczny sprzęt, m.in. aparaty udojowe, a także automatyczny podgarniacz paszy, którego pracę możemy zaobserwować bezpośrednio na stoisku.

D. Tryzna

Komentarze