Sponsorowane

Michał Kowalski o budowie nowej łącznicy kolejowej w Kartuzach

Dobiegają końca prace związane z budową nowej łącznicy kolejowej w obrębie stacji Kartuzy – mówi Michał Kowalski Prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie. Na trasie został już położony tor, a dwa wiadukty kolejowe nad drogami wojewódzkimi pozytywnie przeszły próby obciążeniowe. Nowy odcinek linii kolejowej nr 214 usprawni ruch pociągów w kierunku Gdańska – dodaje Michał Kowalski Prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie. 

„Chcemy, aby podróże koleją były wygodne i bezpieczne. Robimy wszystko, aby pasażerowie coraz częściej wybierali ten środek transportu. Dlatego inwestujemy w budowę i modernizację linii kolejowych w całym kraju. Do 2030 r. w ramach nowego Krajowego Programu Kolejowego, przyjętego na ostatnim posiedzeniu rządu, przeznaczymy na ten cel 170 mld zł. To największe środki w historii na rozwój kolei w Polsce”— powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas wizytowania placu budowy.

Lokomotywa o wadze ponad 116 ton sprawdziła nowo wybudowane wiadukty kolejowe nad drogami wojewódzkimi nr 224 i 211 w Kartuzach, na trasie nowego odcinka linii kolejowej nr 214 Somonino – Kartuzy. Wiadukty próby przeszły pomyślnie, dzięki temu kolejarze mają pewność, że obiekty zapewnią bezpieczny przejazd pociągów. Na nowej łącznicy o długości ponad 3 km kontynuowane będą prace związane z podbiciem i profilowaniem toru oraz prace okołotorowe. Nowy odcinek linii nr 214 umożliwi jazdę pociągów z Kościerzyny i Somonina przez Kartuzy w kierunku Trójmiasta bez konieczności zmiany czoła składu, co skróci czas podróży.

Sukcesywnie postępują prace związane z modernizacją stacji Kartuzy. Powstaje nowy układ torowy. Gotowa jest konstrukcja peronu nr 1, a na peronie nr 2 prowadzone są prace wykończeniowe. Jeszcze w sierpniu zamontowana zostanie wiata peronowa oraz nowe ławki. Wygodny dostęp na perony osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią pochylnie. Będzie jaśniejsze, energooszczędne oświetlenie typu LED oraz nowe oznakowanie i gabloty informacyjne na rozkłady jazdy i ważne informacje dla pasażerów. Dla osób niewidomych i niedowidzących powstaną ścieżki naprowadzające. Zamontowane zostaną stojaki rowerowe. Udostępnienie nowych peronów podróżnym planowane jest w listopadzie 2023 r.

W Dzierżążnie podróżni korzystają już z przebudowanego peronu wyspowego. Nowy dodatkowy tor, który zostanie udostępniony w listopadzie br., poprawi przepustowość na trasie.

Koszt prac w ramach zadania pn. „Odcinek D – Roboty budowlane na linii kolejowej nr 229 odc. Glincz – Kartuzy” to blisko 180 mln zł.

Zakończenie wszystkich robót planowane jest w marcu 2024 r.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych jest planowana do dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Szybciej i wygodniej z Bydgoszczy do Trójmiasta

Modernizacja trasy z Glincza do Kartuz to część projektu pn. „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto”.

— Dobudowa torów oraz elektryfikacja poprawi przepustowość linii kolejowej, po której będzie mogło kursować więcej pociągów pasażerskich i towarowych. Inwestycja realizowana przez PKP PLK usprawni połączenia pasażerskie Kaszub z Trójmiastem i Bydgoszczą. Przyczyni się też do lepszego skomunikowania z innymi środkami transportu. Inwestycja poprawi ponadto warunki przewozu towarów do portu w Gdyni i zwiększy jego potencjał — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.  

Realizacja prac budowlanych na linii nr 201 zaplanowana jest na lata 2024-2028. Na liniach stycznych – na tzw. bajpasie kartuskim oraz na linii nr 229 Glincz – Kartuzy wraz z budową nowego odcinka linii nr 214 w obrębie stacji Kartuzy – prace rozpoczęły się w 2021 r.

Źródło: PUW w Gdańsku.

Komentarze