Gmina Kościerzyna Miasto Kościerzyna Powiat kościerski Wokół nas

Kościerzyna. Otwarcie wystawy „Bohaterki Codzienności”. Halina Rogińska, Katarzyna Seyda i Monika Jaskulska w gronie bohaterek

Wczoraj w obecności wielu VIP-ów w kinie Remus zostały przedstawione trzy mieszkanki powiatu, które poprzez działalność w swoich stowarzyszeniach, w sposób nadzwyczajny angażują się w pielęgnację kultury regionu i rozwój turystyki na jego obszarze. Wszystko zaczęło się od otwarcia wystawy i poprzez panel dyskusyjny przeszło do prezentacji dobrych praktyk dotyczących turystyki.

Całe wydarzenie to inicjatywa Fundacji Up Foundation, która postawiła sobie za cel bezpośrednie wsparcie dla liderek, społeczniczek, aktywistek działających w sektorze NGO.

– Jest to projekt, w którym głównym zadaniem jest kampania społeczna informująca o roli organizacji pozarządowych i ile ważnych rzeczy robią. Po drugie, 70 proc. trzeciego sektora to kobiety. Działają tam gdzie jest największa potrzeba. Wyobraźmy sobie nasz świat bez tych kobiet w działaniach organizacji pozarządowych – mówiła Natalia Siuda-Piotrowska, przedstawicielka fundacji.

Służy temu wystawa „Bohaterki Codzienności”. W swojej wędrówce po województwie wczoraj zawitała do Kościerzyny. W jej uroczystym otwarciu w holu kina Remus udział wzięli m.in. starosta Alicja Żurawska, wiceburmistrz Tomasz Nadolny oraz przedstawiciele wielu instytucji i organizacji działających na terenie powiatu i regionu.

Bohaterki z „Serca Kaszub”

Wśród kilku pań, które przedstawia wystawa, są trzy z powiatu kościerskiego. Pierwsza to Halina Rogińska, która od dwudziestu lat promuje wyjątkowy specjał kuchni nie tylko kaszubskiej – żurawinę. Kolejna to Katarzyna Seyda, wiceprezeska Stowarzyszenia Kaszubskie Centrum Edukacji „Vademecum”.  Trzecią bohaterką jest Monika Jaskulska, aktywistka i wolontariuszka skupiona na pomocy dla kobiet.

– Kobiety, które angażują się w działalność społeczną są obłożone m.in. różnymi opiniami otoczenia, które często ciążą im i które muszą znosić jako dodatkowy ciężar. Opinia publiczna jest bardzo ostra w swojej krytyce, a im bardziej kobieta chce działać na niwie społecznej, tym bardziej musi mierzyć się z jej surową wersją. Ja to bardzo dobrze rozumiem. Stąd dumna jestem, że mogę wspierać Bohaterki Codzienności, które są piękne, mądre, energiczne i społecznie nastawione. Cieszę się, że na tych zdjęciach znalazły się kobiety z powiatu kościerskiego, które są coraz bardziej widoczne w NGO – mówi starosta A. Żurawska, która objęła patronat nad wystawą.

– Cieszę się, że tematyka wiąże się bezpośrednio z turystyką, kulturą, bo to ważna na naszym terenie dziedzina. Cieszę się, że chcecie w tym aktywnie uczestniczyć. Życzę nowych pomysłów, kreatywności i z całą pewnością na tyle ile będzie to możliwe to możecie panie liczyć na pomoc miasta i powiatu – gratulował organizatorom wystawy T. Nadolny, wiceburmistrz miasta, które również zostało patronem.

Wystawa dostępna będzie w holu kina Remus do 8 września.

Prezentowały swoją działalność

Kolejnym etapem związanym z tematyką wydarzenia był panel dyskusyjny, w którym udział wzięły znane ze swojej działalności aktywistki z powiatu. Oprócz H. Rogińskiej wystąpiła Hanna Put, prezes IN MUNDO i Patrycja Wejher Maliszewska, autorka Książki pt. „Ochrona niematerialnego dziedzictwa kultury na przykładzie Kaszub”. Moderatorem była N. Siuda-Piotrowska. Działaczki opowiedziały o tym jakie były początki ich zaangażowania i jak to wygląda na dzień dzisiejszy. Próbowano dać odpowiedź na pytanie jak zachęcić kobiety do większej aktywności.

Ważnym elementem tego wydarzenia była prezentacja dobrych praktyk służących rozwojowi turystyki na terenie powiatu i regionu. O tym w kolejnym naszym numerze.

D. Tryzna

Monika Jaskulska

Kościerzyna Aktywna Społecznie Stowarzyszenie Inicjatywa Pomorz/że

Jej działania aktywistyczne i wolontaryjne są skupione na pomocy dla kobiet, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji, nawoływaniu do poszanowania praw człowieka.
Aktualnie nie pracuje zawodowo, ale opiekuńczo (opiekuje się córką z orzeczeniem o niepełnosprawności) i aktywistycznie. Kończy studia pedagogiczne i pisze pracę dyplomową o aktywizmie feministycznym.

Działa w ramach stowarzyszenia Inicjatywa Pomorz/że, którego jest współzałożycielką. Pozyskała 3-letnie wsparcie na działalność feministyczną w ramach współpracy z Funduszem Feministycznym. W ramach działalności stowarzyszenia jest zaangażowana w organizację spotkań dla kobiet z obszarów poza trójmiejskich. Feministka, osoba sojusznicza osób ze społeczności LGBTQ+, dodatkowo działa w nieformalnym kolektywie Kościerzyna Aktywna Społecznie, którego celem jest aktywizacja lokalnej społeczności. Współorganizatorka protestów Strajku Kobiet w 2020 roku i solidemo „SOLIDARNI z Ukrainą” w 2022 w Kościerzynie. Wyróżniona przez Fundację Sapere Aude za podjęcie działań pomocowych na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy.

Halina Rogińska

Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata

Propagatorka kultury i tradycji kaszubskiej, aktywizująca lokalną społeczność. Działa w Kaszubskim Stowarzyszeniu Agroturystycznym Kościerska Chata, którego jest współzałożycielką i prezeską. 

Od 1996 r. przyjmuje gości w Agroturystyce „Gościna”, a od 2014 organizuje coroczny „Festiwal Żurawiny”. Członkini założycielka Lokalnej Grupy Działania Stolem i członkini Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Promuje turystykę w Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”. 

Wielokrotnie nagrodzona za swoje działania, m.in. odznaką honorową Za Zasługi dla Turystyki od Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2014 i medalem „VICTORIA” za specjalne zasługi na rzecz społeczności lokalnej i promowania kultury kulinarnej w środowisku pomorskim w 2012. Od wielu lat pielęgnuje i rozwija dziedzictwo kulinarne Kaszub, ma liczne nagrody za swoje potrawy w konkursach kulinarnych. Autorka książek „Szlakiem kuchni kaszubskiej” i „Kaszubska żurawina”.

Znawczyni robótek ręcznych: wykonuje pisanki, ażurowe jajka, kraszanki, haft kaszubski, roboty na drutach. Wkłada serce we wszystkie swoje działania.

Katarzyna Seyda

Kaszubskie Centrum Edukacji „Vademecum”

Wiceprezeska Stowarzyszenia Kaszubskie Centrum Edukacji „Vademecum”, która z pasją i zaangażowaniem doradza zawodowo, naucza oraz prowadzi treningi umiejętności społecznych. Absolwentka Wydziału Zarządzania oraz kończąca kierunek Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Źródło sukcesu postrzega w odnalezieniu równowagi pomiędzy karierą, ambicją, a życiem prywatnym. Budowanie relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu zawsze uważa za priorytet.

Szczęśliwa matka, która swoje macierzyństwo uważa za najważniejsze dokonanie życiowe. W wolnych chwilach gra na saksofonie altowym, uczy się wokalu oraz pisze opowiadania.

Komentarze