Powiat kościerski Sport Wokół nas

Kościerzyna. Wędrówka im. A. Abrahama. Wspaniały dzień na świeżym powietrzu

22 lipca w Kościerzynie odbyła się Piesza Wędrówka im. Antoniego Abrahama. Wędrówka miała charakter przyrodniczo-historyczny.

Wielki społecznik nazywany „Królem Kaszubów” na początku XX wieku wędrował po wsiach i miasteczkach budując wśród Kaszubów świadomość narodową i nadzieje na wolność Polski i na zjednoczenie z nią Kaszub. Antoni Abraham wyróżniał się nie tylko osobowością, ale też wyglądem zewnętrznym, przypominał bowiem kaszubskiego Stolema. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie patronem roku 2023 ustanowiło Antoniego Abrahama. Z tej okazji LOT Serce Kaszub zorganizował wędrówką śladem A. Abrahama.

Wyjątkowy spacer

Liczna grupa wyruszyła z Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w 11 km spacer. Na szlaku odbyły się przystanki na ćwiczenia gimnastyczne i słodki poczęstunek. Pogoda dopisywała, choć w połowie trasy uczestników złapał deszcz, ale korzystnie w miejscu, gdzie pod wiatą leśnej checzy mogli schować się i poczekać, aż niebo z powrotem będzie błękitne. Niezwykle malowniczy szlak pozwolił ukazać walory rekreacyjne miasta i okolic. Po przebytej trasie uczestnicy wspólnie rozpalili ognisko. W miłej atmosferze rozmawiali, piekli kiełbaski i pianki. Każdy wędrowiec otrzymał medal i dyplom. Nie zabrakło również atrakcyjnych nagród – kaszubskiej tabakiery i gadżetów wykonanych przez bywalców Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie.

– Piesza wędrówka pozwoliła nie tylko zintegrować mieszkańców Kościerzyny i gości, ale również zachęcić do poznawania wiedzy o swoim regionie. Ponadto, aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu niezależnie od wieku – podsumowują organizatorzy.
Zadanie zrealizowane w ramach dofinansowania pozyskanego z gminy miejskiej Kościerzyna.

Nad/opr.red

Komentarze