Gmina Kartuzy Kultura Wokół nas

Kartuzy. Muzyka Świata na miejskim rynku. Bez względu na aurę wydarzenie ma swoją stałą publiczność

W ubiegły weekend miały miejsce dwa pierwsze dni tegorocznej edycji Muzyki Świata. Dzień pierwszy zdominowała muzyka ludowa, natomiast w niedzielę z okazji 100-lecia miasta z koncertem wystąpił Jan Konop Big Band & Joanna Knitter. Na frekwencję na obu wydarzeniach mocny wpływ miała deszczowa aura.

W samo południe w sobotę festiwal otworzył Dariusz Las, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, który jest organizatorem tego muzycznego wydarzenia. Od kilku lat gości ono w wakacje na kartuskim rynku. Przez ten czas zdobyło sobie uznanie i stałą publiczność. Było to widoczne pierwszego dnia, kiedy pomimo przelotnych opadów, wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Zanim ruszyły występy, powitał wszystkich burmistrz miast Mieczysław Grzegorz Gołuński. Podkreślił, że tegoroczna Muzyka Świata wpisuje się w obchody 100-lecia miasta, stąd w jej repertuarze znajdą się wydarzania nawiązujące do jubileuszu.

Muzyka krajów Europy środkowo-wschodniej

Sobotnie występy zespołów ludowych, jak powiedział D. Las, to efekt współpracy z Lęborkiem, gdzie w tym czasie odbywały się Dni Jakubowe. Stąd na rynku kartuskim zespoły ludowe z Polski, Litwy, Węgier i Serbii. Jako pierwszy wystąpił zespół Iwkowianie z Małopolski. Jego muzycy grają na tradycyjnych instrumentach ludowych, towarzysząc zespołowi w reprezentacji nie tylko tańców i śpiewów, ale także zwyczajów i obyczajów kultywowanych od pokoleń. Jeszcze bardziej dynamiczny, nawiązujący do typowych bałkańskich klimatów, był występ zespołu Abrasevic z Serbii. Zespół przedstawia ponad 30 różnych tradycyjnych tańców ze wszystkich regionu Serbii. Po nich wystąpił Mezőszilas z Węgier. Grupa działa na rzecz zachowania tradycji kulturowych tego regionu kraju. W tym występie było więcej miejsca na solistów zarówno w tańcu, jak i muzyce. Wystąpiły jeszcze dwa zespoły ludowe z Litwy: Lakštingelė i Toncius. Repertuar tego pierwszego składa się z autentycznych litewskich utworów lokalnych. Dwa razy wydali płytę. Natomiast Toncius brał udział w krajowych festiwalach oraz konkursach tańca i muzyki, zdobywając wiele razy tytuł laureata.

Parasole pod sceną

Na niedzielne popołudnie zaplanowano koncert zespołu Jan Konop Big Band & Joanna Knitter. Ich koncert na kartuskim rynku miał uświetnić repertuarem jubileusz 100-lecia miasta. Muzycy dali się z siebie wszystko. Szkoda tylko, że z powodu intensywnych opadów deszczu przed sceną została pod parasolami tylko garstka najwytrwalszych słuchaczy.

D. Tryzna

Komentarze