Gmina Nowa Karczma OSP Samorząd Wokół nas

Grabowo Kościerskie. Uroczyste otwarcie nowej remizy. To historyczne wydarzenie dla OSP Grabowo

Tak na pewno zostanie to odnotowane w kronice jednostki i gminnego OSP. Jednego dnia otworzyli nową remizę, otrzymali sztandar, odznaczenia i honory, oraz wiele dobrych słów i podziękowań od przybyłych gości i dowodów uznania od licznie zgromadzonych mieszkańców.

Wydarzenia tego dnia miejscowi druhowie rozpoczęli od mszy świętej odprawionej przez ks. Dariusza Karbowskiego w ich intencji. Następnie w paradnym przemarszu wszyscy jej uczestnicy orkiestrą na czele przeszli na plac przed nową strażnicą. Tu na uroczystej zbiórce stanęli druhowie czynni i seniorzy, a obok nich członkowie MDP i delegacje z sąsiednich jednostek. Wśród gości przedstawiciele rządu, samorządu pomorskiego, powiatowego i gminnego, władze OSP wszystkich szczebli i cała rzesza mieszkańców.

Od pomysłu do realizacji

Historię budowy nowej strażnicy przedstawił gospodarz terenu wójt Andrzej Pollak. Sięga ona 2018 roku. Trzy lata trwał wybór najlepszego miejsca, szukanie pieniędzy na inwestycję i jej organizacja. Kiedy w końcu 2021 roku złożono pozwolenie na budowę sprawy poszły bardzo szybko, dzięki m.in. pozyskaniu dodatkowych środków finansowych i wyborze dobrego wykonawcy. Firma Selfnert Marcin Daglis ze Słupska zakończyła inwestycję przed terminem – w czerwcu bieżącego roku.

– Szczęśliwie udało nam się pozyskać dofinansowanie w kwocie 600 tys. zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych w edycji skierowanej do terenów popegeerowskich. Chciałbym serdecznie podziękować za to wojewodzie pomorskiemu Dariuszowi Drelichowi i wiceministrowi Marcinowi Horale – mówił wójt Andrzej Pollak.

Klucze do nowego obiektu prezesowi jednostki wręczył wójt. Po symbolicznym przecięciu wstęgi nową strażnicę poświęcił ks. D. Karbowski.

Jednostka wyjątkowa

W swojej wypowiedzi wójt A. Pollak przypomniał też historię jednostki, od przełomu lat 80 i 90 ubiegłego wieku do czasów obecnych. Podkreślił jej wyjątkowość za sprawą postawy druhów.

– Nie wyglądało to tak, że przyszła grupa ludzi i powiedzieli, że chcą nową remizę. Kiedy powiedzieli mi, że sami znajdą środki na wóz bojowy, ale za to gmina ma ruszyć z inwestycją pomyślałem, że to tylko takie „gadki”. Kiedy okazało się, że za ich słowami poszły czyny trzeba było wziąć się do roboty – mówił w grudniu ubiegłego roku A. Pollak.

Dowodem na to, że jednostka doceniania jest przez władze pożarnicze, było nadanie jej sztandarowi odznaczenia – Złoty Znak Związku OSP RP oraz Złoty Odznak Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego. Wcześniej dokonał się akt przekazania nowego sztandaru dla miejscowych druhów. W imieniu fundatorów Antoni Borzyszkowski przekazał sztandar dh Markowi Buzie, prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku. Z jego rąk sztandar odebrał prezes jednostki dh Sebastian Chmielewski i przekazał pocztowi jednostki. Dopełnieniem tego święta było wręczenie odznak za wysługę lat dla członków jednostki.

Docenieni przez władze, sąsiadów i mieszkańców

Za ofiarną służbę na rzecz mieszkańców, za zaangażowanie w służbę i działalności jednostki miejscowym druhom dziękował wojewoda pomorski D. Drelich. Podziękowania i specjalny prezent – torbę ratowniczą przekazał wiceminister M. Horała.

Słów uznania nie szczędzili również Piotr Karczewski, Społeczny Doradca Prezydenta RP i Dariusz Męczykowski, radny Sejmiku. Ten drugi przypomniał, że interwencja miejscowych strażaków-ochotników uchroniła jego majątek rodowy przed spaleniem.

Z prezentami przyjechali druhowie z OSP Kaliska Kościerskie, Głodowo, Wielki Klincz, Bartoszylas, Stara Kiszewa, Nowe Polaszki, Kamela, Grabówko, Lubań oraz Kaplica. Nietypowy podarunek wręczyli mieszkańcy. Był to obraz namalowany sercem i rękami najmłodszych.

– Nawet przedszkolakom pokazują jak udzielać pierwszej pomocy. Pokazują jak ważne jest bezpieczeństwo drugiego człowieka. Widać dużą rolę strażaków nie tylko w akcji, ale też edukacji młodzieży. Nasze dzieci wiedzą, że to jest potrzebne. Widzą zaangażowanie druhów i też chcą być tacy jak oni. Ważne jest to, że strażacy mają fajne podejście do dzieci. Potrafią ich zachęcić. W dzisiejszych czasach przezwyciężyć ciągotę do komputera to duże wyzwanie – mówią Emilia i Rafał, rodzice Agaty Burandt z miejscowej MDP.

D. Tryzna

Odznaka za wysługę lat

 • Dh Mariusz Mering 25 lat
 • Dh Saturnin Mański 25 lat
 • Dh Sebastian Chmielewski 25 lat
 • Dh Daniel Kowalewski 25 lat
 • Dh Krystian Bejer 25 lat
 • Dh Piotr Prądzyński 20 lat
 • Dh Arkadiusz Mielewczyk 15 lat
 • Dh Marcin Mielewczyk 15 lat
 • Dh Szymon Willich 10 lat
 • Dh Piotr Olszewski 10 lat
 • Dh Rafał Gulbiński 10 lat

Komentarze