Gmina Sierakowice Inwestycje Szkolnictwo

Mojusz. Rozbudowa bazy szkolnej. Miejscowa szkoła już oficjalnie z nową salą

Wczoraj oficjalnie otwarto nową salę sportową przy szkole w Mojuszu. Była to długo wyczekiwana inwestycja, która zrealizowana została przy pomocy środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Przybyli na tę uroczystość od razu mogli zauważyć, że w tej szkole stawia się na regionalizm. Świadczyły o tym nie tylko kaszubskie akcenty w różnych miejscach, ale przede wszystkim flaga kaszubska, którą tworzyli uczniowie przebrani w czarno-żółte koszulki. Rzucała się też w oczy obecność nie tylko VIP-ów, czyli senatora RP Stanisława Lamczyka czy wojewody Dariusza Drelicha, ale też szeroka rzesza reprezentantów różnych środowisk sołectwa i gminy na czele z jej włodarzami i duchowieństwem. Widownia zaś pełna była rodziców uczniów i ich samych.

Trochę historii

Na początku Danuta Pioch, dyrektor szkoły przedstawiła historię placówki.

– Szkoła w Mojuszu istniała już w dziewiętnastym wieku, ale warunki jej funkcjonowania były bardzo skromne. Aż do 1992 roku były to izby wynajmowane od tutejszych mieszkańców, potem murowana szkoła z czasów pruskich z jedną izbą lekcyjną, następnie budynek po byłej gromadzkiej radzie narodowej z większością drewnianych ścian. Nie dziwi zatem fakt, że marzyliśmy o nowej bazie. Kiedy szkołami zaczęły zajmować się powołane w 1990 roku samorządy, wiele zaczęło się zmieniać. […] W Mojuszu zawiązał się społeczny komitet budowy szkoły, któremu przewodniczył obecny tu Czesław Cyman. […] Nasze marzenia zostały zrealizowane w dużej mierze, ale wciąż brakowało nam sali sportowej. […] Ale jak wiadomo marzenia się spełniają. Dziś jesteśmy uradowani i ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do finalizacji zadania – mówiła D. Pioch.

,,O takiej sali marzyliśmy’’

Następnie doszło do oficjalnego przecięcia wstęgi. Później senator S. Lamczyk w towarzystwie wojewody D. Drelicha i dyrektor placówki dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej. W dalszej części uroczystości przed zgromadzonymi wystąpił wójt gminy Tadeusz Kobiela.

– O tej sali marzyliśmy wszyscy i dziś te marzenia się spełniły. Będzie ona z pewnością służyła wam drodzy uczniowie i kolejnym pokoleniom. […] Gdybym był księdzem, powiedziałbym, że wielka radość zapanowała pośród mojuszowskiego ludu. I to jest fakt. […] To druga sala w tej kadencji oraz dziewiąta na obszarze naszej gminy. Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć taką bazę lokalową dla dzieci i młodzieży szkolnej – mówił wójt.

Po nim głos zabrała Joanna Sawczyn, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie. Ciekawymi wspomnieniami podzielił się również były uczeń szkoły, a obecnie prezes zarządu GS w Sierakowicach Józef Formela.

Szczegóły inwestycji

W ramach inwestycji szkoła powiększyła się o salę gimnastyczną z zapleczem socjalno-sanitarnym i łącznikiem. Wykonano także nową infrastrukturę techniczną oraz wyposażono szkołę w instalację fotowoltaiczną o mocy 18 kWp. Powstały trybuny dla stu osób oraz łącznik. Wokół szkoły powstało dziesięć miejsc postojowych. Inwestycja pochłonęła prawie 4,3 mln zł, z czego 1,98 mln zł stanowiła dotacja z RFIL.

Red.

Komentarze