Gmina Sulęczyno Konkursy Powiat kartuski Szkolnictwo

Mściszewice. Powiatowy konkurs wiedzy. ,,Św. Jan Paweł II naszym wzorem’’

Zespół Szkół w Mściszewicach był gospodarzem konkursu pn. „102 pytania na 102. rocznicę urodzin Jana Pawła II”, który zakończył realizację trwającego od sześciu miesięcy projektu dotyczącego tego wielkiego Polaka – patrona szkoły. Startowało w nim 68. uczniów z piętnastu szkół podstawowych z terenu powiatu kartuskiego.

Konkurs był elementem zadania publicznego pn. „Św. Jan Paweł II naszym wzorem”, który realizowany był od kwietnia br. przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice. W jego ramach w miejscowym Zespole Szkół i na terenie parafii odbyło się wiele działań, inicjatyw i eventów. Zaczęto od ,,Marszu Papieskiego’’ wokół miejscowego jeziora. Następnie były pokazy filmów dotyczących JP II oraz różnorakie zadania, które do wykonania mieli uczniowie szkoły, a które dotyczyły jej patrona.

Dwa pierwsze miesiące bieżącego roku szkolnego zdominował natomiast różnorodne konkursy pod wspólnym tytułem ,,Św. Jan Paweł II naszym wzorem’’.

Piętnaście szkół w konkursie

Swoistym podsumowaniem projektu była powiatowa edycja konkursu. Wzięło w niej udział blisko siedemdziesięciu uczniów z piętnastu szkół podstawowych powiatu kartuskiego. Każdą ze szkół mogło reprezentować sześcioro uczniów po trzech w dwóch kategoriach wiekowych: klasy młodsze i klasy starsze. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 20. pytań wybranych z wcześniej przygotowanych 102. pytań dotyczących życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Rywalizacja między uczestnikami była bardzo zacięta. Aby wyłonić zwycięzców, trzeba było przeprowadzić dogrywkę.

Jury stanowiły nauczycielki ze szkół biorących udział w konkursie: Renata Mach z Szymbarku, Bożena Noetzel z Chmielna, Oriana Górska i Aleksandra Rozestwińska z Kamienicy Królewskiej oraz Tamara Walczak-Lubińska i Anna Wica z Mściszewic.

Najlepsi z najlepszych

W kategorii klas IV-VI najwyższe miejsce zajął Mikołaj Kropidłowski ze szkoły w Węsiorach. Kolejne miejsce zajął uczeń miejscowej szkoły Łukasz Cichocki. Miejsce trzecie przypadło Amelii Wilczewskiej ze SP w Prokowie. Wyróżnienia otrzymali: Michalina Arndt z ZKiW w Brodnicy Górnej oraz Łukasz Piekarski ze SP w Jelonku.

W grupie uczniów klas VII-VIII nie miał sobie równych Paweł Cichocki ze szkoły gospodarzy. Tuż za nim uplasowała się uczennica z Chmielna – Antonina Kwiecień. Miejsce trzecie zajęła wychowanka ZKiW w Brodnicy Górnej – Weronika Tusk. Wyróżnieniami obdarowano Magdalenę Byczkowską ze SP w Chmielnie i Pawła Patelczyka z placówki w Kamienicy Królewskiej.

W kategorii na szkołę, która najlepiej poradziła sobie w zmaganiach bezapelacyjnie wygrała szkoła gospodarzy. Miejsce drugie zajęła podstawówka w Węsiorach, zaś trzecie szkoła w Chmielnie.

Nagrody wręczyli Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno, S. Karcz, przewodniczący stowarzyszenia i Renata Węsierska, dyrektorka miejscowej szkoły. W gali wręczenia nagród wzięły też udział Aleksandra Kozioł, dyrektor Wydziału Zdrowia, Bezpieczeństwa i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi kartuskiego starostwa i Maria Stencel, sołtys Mściszewic.

Nad/opr.red

Stefan Karcz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Mściszewice

Stowarzyszenie wspiera mściszewicką szkołę od samego początku, od dziewiętnastu lat. Projekt nasz wychodzi naprzeciw szkole, uczniom i całej społeczności, bo dotyczy jej patrona, wielskiego Polaka Jana Pawła II. Mając nadzieję na właściwie odczytanie naszego zamierzenia zwróciliśmy się o wsparcie finansowanie do gminy Sulęczyno i powiatu kartuskiego, bo przecież w powiecie działa dziewięć szkół, które mają za patrona św. JP II. Wsparcie to otrzymaliśmy.

Głównymi celami tego projektu było: upowszechnienie wiedzy o św. Janie Pawle II, o jego wielkim wpływie na historię Polski, wzmacnianie więzi społecznych w tym międzypokoleniowych. Stworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu wrażliwości i umiejętności widzenia samego dobra w drugim człowieku. Integracja między uczniami, osobami starszymi i osób ze szczególnymi potrzebami. Realizowany on był na terenie ZS w Mściszewicach, placu rekreacyjnego im. ks. Antoniego Peplińskiego, miejscowym kościele oraz na terenie sołectwa Mściszewice.

Komentarze