Powiat kartuski Szkolnictwo

Na „TAK” zdecydowało się Somonino, pozostałe gminy były na „NIE”

Powiat kartuski. Sprawa otwarcia żłobków i przedszkoli

Do rządowego komunikatu mówiącego, że od 6 maja mogą być otwarte żłobki i przedszkola, prawie wszyscy samorządowcy z powiatu podeszli z rezerwą. Jeszcze większą ostrożność wykazali rodzice, gremialnie nie zgadzając się z tą sugestią. Tylko w gminie Somonino placówki ruszą z tą datą.

W gminie Somonino działa jedno publiczne przedszkole – w Goręczynie oraz oddziały przedszkolne w trzech szkołach. Jednak nie wszystkie dzieci będą mogły wrócić – w pierwszej kolejności ponownie zajęcia rozpoczną dzieci pracowników ochrony zdrowia, mundurowych oraz tych, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki swoim pociechom z uwagi na pracę zawodową. Wszystkie jednostki opublikowały na swoich witrynach szczegółowe informacje na temat procedur.

Otworzą później

Gmina Żukowo zalicza się do tych samorządów, które nie zdecydowały się na otwarcie przedszkoli z dniem 6 maja, ale planują to zrobić już 11 maja we wszystkich 13 placówkach, o ile będą chętni. Podobnie w gminie Sierakowice. Tam trwa analizowanie potrzeb w zakresie opieki nad dziećmi, a 11 maja zostanie przedstawiony komunikat o ewentualnym terminie powrotu dzieci do przedszkoli. Władze gminy Kartuzy planują uruchomienie przedszkoli na 24 maja – równocześnie z powrotem uczniów do szkół.

Wolą poczekać

Wiele samorządowców zaznaczyło, że zanim przystąpi do otwarcia przedszkoli konieczne jest przeanalizowanie potrzeb, a także możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom zgodnie z wytycznymi Inspektora Sanitarnego. Decyzje zostaną podjęte w późniejszym terminie w gminie Chmielno, Przodkowo, Stężyca i Sulęczyno.

S.SZ 

Komentarze