Wideo Wokół nas

Pępowo. Rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez firmę Auto Miras. Skutecznie propagują wśród młodzieży wiedzę o nowoczesnej motoryzacji

To jedyny taki konkurs w regionie i jedyna firma, której misją jest pokazywanie uczniom szkół, czym jest nowoczesna motoryzacja. W tym roku dotarli oni do 16 szkół podstawowych, a test w nich pisało 255 uczniów. Spośród 48 najlepszych w finale zostało wyłonionych 3 zwycięzców.

29 marca na rozstrzygnięcie konkursu do siedziby jego organizatora w Pępowie zaproszono 48 finalistów i ich rodziców. Wydarzenie to zaszczycili swoją obecnością wicestarosta Piotr Fikus, burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Marian Wenta i Jolanta Tersa, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji kartuskiego starostwa. Przybyłych powitał Mirosław Makurat, prezes zarządu Grupy Makurat. Wśród nich było dwóch przedsiębiorców: Jerzy Elas, właściciel Elas-Pol i Tadeusz Hasse, właściciel firmy W.C.T. Hasse. O samym konkursie, wyzwaniach nowoczesnej motoryzacji oraz celach, które stawiają przed sobą firma opowiedział Marcin Węsiora, prezes zarządu Auto Miras Sp. z o.o.

Przez sześć lat dotarli do tysiąca uczniów

Kształcenie uczniów w zawodach związanych z motoryzacją ma tu długą historię. Dwie dekady temu zajmował się nimi sam właściciel firmy. Zmiany, jakie zachodziły w firmie, narzuciły też inne podejście do tego zadania. Koncepcję tę wprowadził w życie Tadeusz Jakubiak, który w 2016 roku został koordynatorem szkolenia młodocianych. Rok później ruszył konkurs wiedzy o motoryzacji.

Ma on dwa etapy. W pierwszym przedstawiciele firmy wizytują daną szkołą i za zgodą organizują test z 40 pytaniami jednokrotnego wyboru. Troje najlepszych uczniów przechodzi do drugiego etapu organizowanego w siedzibie firmy. W tym roku w konkursie wzięło udział 16 szkół i 255 uczniów. Do finału dotarło 48 osób. Podsumowując, przez sześć edycji wzięło w nim udział tysiąc osób.

– Dlaczego to robimy? Bo promujemy wiedzę o motoryzacji. Chcemy wśród młodych ludzi zasiać ziarenko zainteresowania tym zagadnieniem. Dzięki konkursowi mogą zobaczyć oni jak wygląda dziś zawód mechanika, blacharza czy lakiernika. Robimy go po to, aby młodzi ludzi zobaczyli nasz warsztat i miejsce, gdzie mogą podjąć naukę zawodów. Zawodów, które dzisiaj są wyjątkowo dobrze płatne i które mają przyszłość – mówił M. Węsiora.

Miejsce dobrych praktyk

Za to działanie dobrze służące młodym ludziom, mieszkańcom powiatu, za nowatorskie kształcenie podziękował firmie wicestarosta kartuski. Pogratulował finalistom wiedzy i zdolności. Podkreślił wagę konkursu zobowiązaniem, że w kolejnej jego edycji jeden z finalistów otrzyma nagrodę pieniężną, ufundowaną przez starostwo. W samych superlatywach o konkursie i kształceniu młodzieży w Auto Mirasie wypowiadał się burmistrz W. Kankowski. Jego uwagi są tym ważne, bo z zawodu jest nauczycielem. Wagę kształcenia zawodowego tu realizowanego podkreślał również Starszy Cechu M. Wenta.

Troje najlepszych  

Podsumowaniem finału było wręczenie przez przedstawicieli organizatora oraz gości nagród rzeczowych najlepszym uczniom. Zwycięzcami konkursu zostali: Maciej Kisiel ze Szkoły Podstawowej w Przodkowie, Aleksander Kwidziński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach oraz Gracjan Karkosz ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie. Mają oni otwarte drzwi do podjęcia praktyki w firmie Auto Miras.

D. Tryzna

Marcin Węsiora, prezes zarządu Auto Miras

Dwie dekady temu w Auto Miras praktykę w roku realizowało około 10 uczniów. Dziś codziennie na terenie firmy przebywa 35 do 45 młodych ludzi. Dla ich potrzeb zorganizowaliśmy wydział edukacji, w którym zatrudniane są dziś dwie osoby. Jest taka potrzeba, bo w skali roku uczymy u nas 400-450 młodocianych osób. Uczą się nowoczesnych zawodów związanych z motoryzacją. W firmie, która jest liderem w swojej branży na Pomorzu, a nawet w Polsce Północnej.

Stąd to u nas już w grudniu ubiegłego roku pojawiła się nowa specjalizacja: diagnozowanie i naprawa pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Będzie to nowa specjalizacja, która znamionuje nową erę w motoryzacji – erę samochodów elektrycznych. Już za trzy lata będą pierwsze egzaminy. My jesteśmy w projekcie Ministerstwa Edukacji, mamy podpisaną stosowną umowę i będziemy punktem egzaminacyjnym.

Komentarze