Wokół nas

Kraj/region. Stań w obronie autorytetu św. Jana Pawła II

Św. Jan Paweł II jest autorytetem dla milionów ludzi na całym świecie. Dla nas Polaków jest postacią szczególną, wybitną i bliską. Tym wszystkim, którzy próbują to zniszczyć winniśmy pokazać nasze zjednoczenie w obronie jego dobrego imienia.

Nasz papież Jan Paweł II pozostawał zawsze pozapolitycznymi podziałami. On łączy Polaków w kraju i na całym świecie. Stąd wynika szczególna pozycja, którą zajmuje w przestrzeni publicznej w kraju. Znalazły się siły, które próbują to zniszczyć. Prywatna stacja telewizyjna wyemitowała reportaż, którego treść godzi w dobre imię Jana Pawła II. Wpisuje się to w działania, których celem jest niszczenie wszelkich autorytetów oraz pozbawienie młodego pokolenia kierunkowskazów po to, aby nim władać i prowadzić w swoim kierunku. Dodatkowym bonusem dla tych sił jest wywołanie niezgody narodowej i zamętu w społeczeństwie. Czasy, które są trudne, wojna za naszą wschodnią granicą, różne kryzysy, wszystko to sprzyja tym działaniom.

Solidarnie za Janem Pawłem II

Powinni myśmy zdecydowanie opowiedzieć się przeciw tym godzącym w nasz narodowym interes działaniom. Polacy winni stanąć solidarnie w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Przykład dał Sejm, podejmując stosowną uchwałę. Pozytywne świadectwo dały liczne organizacje społeczne czy samorządy. Każdy z nas swoją postawą może pokazać, że jest on dla nas nadal autorytetem. Okazją będą marsze w obronie Jana Pawła II, które odbędą się 2 kwietnia w wielu miastach kraju. Najbliższy nas będzie w Gdańsku.

Jestem z pokolenia Jana Pawła II. Pamiętam jak w Gdańsku czy na Westerplatte mówił ,,Moi drodzy, młodzi przyjaciele’’. Pamiętam jego słów, bo są one nadal uniwersalne. Przyszedł czas, że „Każdy z nas ma w swoim życiu swoje Westerplatte”. Jest to jedno z tych zadań, wyzwań, które ,,trzeba podejmować i nie wolno zdezerterować’’.

Razem w kościele

Wierni Kościoła Katolickiego są przekonani, że atak na Jana Pawła II jest atakiem na Kościół. Odnoszą się do tego również hierarchowie.

– Dzisiaj, kiedy słyszymy o tych wszystkich atakach i wszystkich nieprawdopodobnych oskarżeniach to naprawdę smutno się robi, że my jako Polacy nie potrafimy docenić tego wielkiego świętego. Nigdzie w świecie nie jest tak sponiewierany jego autorytet jak dzisiaj w Polsce. Nasuwa się pytanie, dlaczego? Czy jest jakaś podstawa do tego? […] Myślę, że trzeba o tym mówić, że nie została nawet jedna kartka z historii pontyfikatu Jana Pawła II w Watykanie przeanalizowana. Nie ma żadnej wiadomości, żadnej informacji, która mogłaby być na jego niekorzyść. Która mogłaby mówić, że jest winny czegokolwiek, co jest mu przypisywane. Papież Benedykt XVI w czwartą rocznicę jego śmierci, kiedy celebrował mszę, powiedział ,,Przyśpieszamy proces beatyfikacyjny, bo ten człowiek dla nas jest święty. Dlatego, że ten człowiek pokazał swoim życiem czym jest wiara, czym jest świętość” – mówił w ubiegłą sobotę w Kielnie ks. arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

D. Tryzna

Stanowisko Sejmiku Pomorskiego w sprawie dyskusji wokół postaci papieża Jana Pawła II

Do sprawy odniósł się również Samorząd Pomorski. Na sesji z 27 marca radni jednogłośnie przyjęli uchwałę przygotowaną przez klub PiS. Czytamy w niej m.in., że „Sejmik Województwa Pomorskiego odżegnuje się w przedmiotowej sprawie od wszelkich skrajnych postaw i osądów oraz apeluje o powstrzymanie się od wykorzystywania postaci Jana Pawła II w bieżącym sporze politycznym.  Działalność i nauczanie JP II czynią Go w oczywisty sposób jednym z najbardziej zasłużonych postaci dla Polski i Polaków w całej naszej historii. Trwale zapisał się również w zbiorowej pamięci naszego województwa pielgrzymkami z 1987 oraz 1999 roku. Pomorska wspólnota samorządowa czerpała inspirację ze społecznej nauki Papieża, doceniając jej wpływ na organizowanie życia społecznego w oparciu o głoszone przez Niego uniwersalne wartości, dalece wykraczające poza ich wymiar religijny”. 

Dariusz Męczykowski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego

Mam wielką satysfakcję, bo nasz Klub Dla Pomorza przedstawił projekt uchwały, który został zaakceptowany przez większość radnych różnych opcji.

Projekt zawiera następujące stanowisko Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie publicznej dyskusji wokół postaci papieża Jana Pawła II.

„Sejmik Województwa Pomorskiego odżegnuje się w przedmiotowej sprawie od wszelkich skrajnych postaw i osądów oraz apeluje o powstrzymanie się od wykorzystywania postaci Jana Pawła II w bieżącym sporze politycznym”.

Jan Paweł II to ogromny autorytet, dzięki któremu jesteśmy rozpoznawani na całym świecie. To wspaniały patriota, którego dokonania przyczyniły się do upadku ,,komuny’’ i odzyskania wolności przez nasz kraj i inne Europy Środkowej. Nasz papież był wielkim człowiekiem, którego myśli są i będą inspiracją dla pokoleń. Wreszcie Święty JP II to duchowny, który swoimi homiliami porywał tłumy, zagrzewał do pracy nad sobą, nad krajem.

Dla mnie i wierzę, że dla moich rówieśników, będzie zarówno drogowskazem, jak i osobą bliską sercu.

Komentarze