Gmina Szemud Konkursy Kultura Patronujemy

Kielno. Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. Festiwal dojrzał, aby być ogólnopolskim

W jubileuszowej, piętnastej edycji tego niezwyczajnego wydarzenia wystąpiły chóry z całego kraju. Dzięki hojności sponsorów, którzy licznie uczestniczyli w gali wydarzenia, nagrodzono aż trzynastu wykonawców. Okazało się, że pieśni pasyjne w języku kaszubskim najlepiej śpiewał chór z… Podlasia.

Organizatorem festiwalu jest parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie. Patronat honorowy nad nim objęli ks. arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wśród sponsorów tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia znaleźli się wojewoda pomorski, urząd marszałkowski, samorządy lokalne ze starostwem wejherowskim na czele, banki i firmy lokalne.

Zgłosiło się dwudziestu uczestników

Ostatecznie w tegorocznej edycji wystąpiło osiemnaście chórów z terenu całej Polski. Ich występy oceniało jury z przewodniczącą prof. Anna Fiebig. W gronie tym znalazł się również dr Tomasz Fopke. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał wójt Ryszard Kalkowski, przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Perz i ks. proboszcz Łukasz Białk. Od godz. 17 odbywały się przesłuchania.

– Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i chcę powiedzieć, że jesteśmy zachwyceni. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością organizatorów – mówił Marcin Szczepański, dyrygent Chóru Młodzieżowego Canto z Włocławka, który wystąpił jako pierwszy.

Wśród uczestników był również Chór Pasja z Kościerzyny.

Gala festiwalu

Ogłoszenie wyników miało miejsce po mszy świętej, którą odprawił ks. arcybiskup T. Wojda. W gali udział wziął m.in. wojewoda pomorski, starosta Gabriela Lisius, gospodarz terenu wójt R. Kalkowski z małżonką i wielu sponsorów. Kościół był pełny.

Galę otworzyło wystąpienie ks. metropolity gdańskiego, który podkreślił znaczenie festiwalu, a swoje wystąpienie zakończył słowami ,,Kto śpiewa – podwójnie się modli”. O pobożności Kaszubów mówił współorganizator festiwalu wójt R. Kalkowski.

– Bardzo się cieszę, że zostały podjęte nasze rozmowy, żeby zmienić formułę tego festiwalu z pomorskiego na ogólnopolski. Wiem z rozmów z członkami jury konkursu, że na ten moment spełniamy już kryteria. Myślę więc, że trzeba zrobić ten odważny krok do przodu. Na to mam nadzieję – mówił gospodarz tego miejsce ks. proboszcz Ł. Białk.

,,Poziom konkursu był bardzo wysoki’’

Takie opinie usłyszeć można było z ust m.in. Tomasza Karwańskiego, kierownika artystycznego Zespołu Wokalnego Affectus z Poznania, który zdobył Grand Prix. Uczestnicy festiwalu zostali ocenieni w sześciu kategoriach. Przyznano trzynaście nagród finansowych i jedną dla dyrygenta. Wiele z nich trafiło do Żeńskiego Chóru Kameralnego Iuvenes Corda z Białegostoku. Chór ten znalazł się w gronie dziewięciu, które zaśpiewały pieśni w języku kaszubskim i tu też zwyciężył. Jego dyrygent Anna Olszewska w rozmowie z nami powiedziała, że to nie pierwsza ich nagroda na Kaszubach, gdyż od jakiegoś czasu biorą udział w festiwalach organizowanych w Lęborku czy w Strzepczu.

D. Tryzna

Wyniki

I miejsce w kategorii chóry dziecięce dla Chóru Dziecięcego Państwowej Szkoły Muzycznej w Wejherowie.

I miejsce w kategorii chóry młodzieżowe dla Chóru Młodzieżowego CANTO z Włocławka.

I miejsce w kategorii zespoły wokalne dla Zespołu Wokalnego Affectus z Poznania.

I miejsce w kategorii chóry kameralne dla Żeńskiego Chóru Kameralnego Iuvenes Corda z Białegostoku.

I miejsce w kategorii chóry parafialne dla Chóru św. Mikołaja z Gdańska.

I miejsce w kategorii chóry akademickie dla Chóru Politechniki Koszalińskiej Canzona.

I miejsce w kategorii chóry – stowarzyszenia dla Chóru Concentus z Działdowa.

Nagroda dla najlepszego dyrygenta festiwalu dla Anny Olszewskiej, dyrygenta ŻeńskiegoChóru Kameralnego Iuvenes Corda z Białegostoku.

Nagroda rzeczowa Wojewody Pomorskiego przyznana przez publiczność dla Chóru Cantores Graudentes z Grudziądza.

Wyróżnienie za wykonanie pieśni pasyjnej w języku kaszubskim dlaChóru Politechniki Koszalińskiej Canzona.

Nagroda specjalna za najlepiej wykonaną pieśń pasyjną w języku kaszubskim dla ŻeńskiegoChóru Kameralnego Iuvenes Corda z Białegostoku.

Nagroda specjalna za najlepiej wykonany utwór Stanisława Kwiatkowskiego dla Żeńskiego Chóru Kameralnego Iuvenes Corda z Białegostoku.

Nagroda specjalna za najlepiej wykonany utwór przewodni festiwalu dla Żeńskiego Chóru Kameralnego Cantate Corde z Gdyni.

Grand Prix Festiwalu dla Zespołu Wokalnego Affectus z Poznania.

Komentarze