Gmina Przodkowo OSP Samorząd Wokół nas

Pomieczyno. Zebranie w OSP. „Robicie wszystko, aby być jak najlepiej przygotowanymi do działań ratowniczych”

Takie opinie dominowały wśród obecnych na zebraniu przedstawicieli samorządu i władz strażackich PSP i OSP.  Rok ubiegły w tych działaniach był spektakularny, gdyż jednostka pozyskała od PSP ciężki wóz bojowy i dodatkowo wiele najnowocześniejszego wyposażenia. Był on również znaczący dla jej aktywności poza bojowej.

Prowadzący zebranie prezes dh Ireneusz Drążkowski powitał gospodarza gminy wójta Andrzeja Wyrzykowskiego i komendanta powiatowego PSP w Kartuzach bryg. Pawła Gila. Władze OSP różnych szczebli reprezentowali: prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Gminnego dh Jan Krauza i komendant gminny dh Andrzej Deyk.

Na zebraniu druhów z Pomieczyna nie mogło zabraknąć przedstawicieli najważniejszego ich sponsora – firmy FKP Polska. Obecny był prezes firmy FKP Zygmunt Drela i dyrektor zakładu prokurent firmy FKP Henryk Młyński.

Bogaty dla jednostki rok 2023

Na zebraniu co chwila pojawiał się temat ciężkiego wozu bojowego marki MAN, który oficjalnie

został przyjęty i poświęcony w grudniu ubiegłego roku. Tego samego dnia na jej stan wszedł również pozyskany od KP PSP Malbork hydrauliczny sprzęt ratownictwa technicznego najnowszej generacji. Na pewno ważnym faktem dla jednostki słynącej ze swoich drużyn MDP było pozyskanie w ubiegłym roku kompletnego toru bojowego MDP.

W 2023 roku do jednostki trafiło jeszcze wiele drobnego sprzętu i wyposażenia.

Aktywni na różnych polach

Wydarzeniem znaczącym ubiegłego roku, szczególnie dla młodzieżówki, był wyjazd na pielgrzymkę strażacką na Jasną Górę. Odbywa się ona raz na pięć lat a druhowie z OSP Pomieczyno byli jedynymi reprezentantami OSP z powiatu kartuskiego.

Bardzo ważnym wydarzeniem był również IX Piknik Strażacki dla dzieci z szkół w Pomieczynie, Szarłacie i Wilanowie.

Druhowie brali udział w ćwiczeniach na terenie firmy FKP, firmy Izohan i ćwiczeniach Plutonu Wichura. Podsumowaniem ćwiczeń było zajęcie trzeciego miejsca męskiej MDP na Wojewódzkich zawodach Sportowo-Pożarniczych w Stężycy.

Tradycyjnie byli współorganizatorami lokalnych obchodów Święta Niepodległości z 11 listopada i uczestniczyli w wielu wydarzeniach religijno-patriotycznych na terenie sołectwa i gminy.

„Jestem dumny z prezesowania takiej jednostce”

Podsumowując rok prezes dh I. Drążkowski wiele podziękowań skierował, jak to ujął, do prezesa powiatowego OSP dh E. Kwidzińskiego, komendanta powiatowego PSP i wójta gminy. Odnosząc się do zaangażowania kolegów w jednostce i jej dokonań w roku ubiegłym podkreślił, że jest prezesem tej jednostki i że ma tak kompetentny zarząd.

Prezes poruszył również sprawę nietypową dla tej jednostki, która liczy 79 druhów, w tym 7 kobiet. Działa również MDP licząca 43 członków, w tym 7 dziewcząt.

Chodzi o rozliczenie druhów, którzy stawiają się na dźwięk syreny. Okazuje się, że w Pomieczynie jest zawsze więcej chętnych do wyjazdu niż może pojechać. Stąd pomysł, aby odnotowani byli ci wszyscy, którzy się stawili, a nie tylko ci którzy pojechali na akcję. Jej władze szukają sposobu, aby zadowolić wszystkich i nie zniechęcać do zaangażowania. Prezes podkreślał, że jest to „ciężki” temat.

Sztafeta pokoleń

W imieniu pomorskiego komendanta PSP i wojewódzkiego prezesa OSP dh Marka Buzy głos zabrał bryg. P. Gil.

– Dziś tu przy stole siedzi były komendant powiatowy PSP, komendant obecny, a może wśród Was jest następny. Taka istna sztafeta pokoleń. Wszystko możliwe. Trzeba mieć tylko marzenia, starać się je realizować, pracować. Mówię to do młodzieżówki, którą macie tak dużą. Pamiętajcie, w straży pożarnej marzenia się spełniają – zachęcał komendant powiatowy PSP w Kartuzach.

– Cenię bardzo Wasze zaangażowanie i nie tylko tych druhów funkcyjnych. To świadczy o nas jako o społeczności. To daje nam ten bonus, że jesteśmy gminą Przodkowo, a nie „Tyłowo”.

Dziękuję również za współpracę z samorządem i parafią przy organizacji różnych uroczystości. Osobiście jako wójt zawsze jestem przychylny tym inicjatywom i zawsze z przyjemnością je wspieram.

Lubię ludzi zaangażowanych i strażacy, druhny, druhowie są ludźmi zaangażowanymi, osobami z pasją, które mają w sobie misję niesienia pomocy innym – mówił wójt.

D. Tryzna

Ireneusz Drążkowski, prezes OSP Pomieczyno

Bardzo dziękuję naszemu wójtowi Andrzejowi Wyrzykowskiemu za przychylność prowadzonym przeze mnie działaniom, w efekcie których pozyskaliśmy wóz bojowy od PSP. Ta sprawa musiała się tak toczyć, tu nie chodziło o rozgłos. Dziękuję gospodarzowi gminy za pomoc w szybkim otrzymaniu potrzebnej nam dokumentacji, aby ten wóz  z PSP do nas trafił. W imieniu druhów dziękuję za całokształt relacji z samorządem.

Jestem też wdzięczny wszystkim za zgodę na przekazanie naszego starego samochodu dla OSP Szlachta, która za otrzymany wóz bojowy bardzo nam i władzom naszym dziękuje.

Komentarze