Powiat kartuski Samorząd

Powiat kartuski. Będziemy wybierać 27 radnych powiatowych

Utrzymująca się od lat tendencja wzrostu liczby mieszkańców w większości gmin powiatu kartuskiego przyczyniła się do tego, że Komisarz Wyborczy w Słupsku wydał postanowienie o zwiększeniu liczby radnych powiatowych. W najbliższych wyborach będzie ich więcej o dwóch.

Decyzją Komisarza Wyborczego w Słupsku powiat nadal będzie podzielony na cztery okręgi.

Okręg nr 1 to gminy Sierakowice, Sulęczyno i Chmielno. Będzie miał siedmioro radnych tzn. o jednego więcej niż w wyborach poprzednich.

Okręg nr 2 to sama gmina Kartuzy. Tu będzie wybranych sześć osób do Rady Powiatu Kartuskiego.

Okręg nr 3 stanowią gminy Żukowo i Przodkowo. Tu też przybędzie jeden radny i w najbliższych wyborach ich mieszkańcy będą wybierać dziesięcioro radnych powiatowych.

Okręg nr 4 to gminy Stężyca i Somonino. Tu dalej będzie wybieranych czworo radnych powiatowych.

Czy będą nowe komitety?

Od wielu lat w wyborach do rady powiatu pierwsze skrzypce grają dwa komitety. W ubiegłych wyborach najwięcej radnych wprowadził Komitet „Samorządne Kaszuby – Nasze Sprawy”. Najbardziej znani radni z niego to: Mieczysław Woźniak, przewodniczący RP i Piotr Fikus, wicestarosta. Drugim jest „Porozumienie Samorządowe dla Kaszub”. Z niego wywodzi się starosta Bogdan Łapa. Tyle samo radnych wprowadził również komitet partyjny – „Prawa i Sprawiedliwości”. Osobą najbardziej rozpoznawalną z niego jest Andrzej Leyk, członek zarządu powiatu. W poprzednich wyborach pojawił się Komitet „Razem dla Powiatu”. Wprowadził czterech radnych. W obecnej Radzie Powiatu jednego radnego ma również komitet partyjny – „Koalicja Obywatelska”.

Wobec tego co dokonało się po wyborach parlamentarnych jesienią ubiegłego roku, należy przypuszczać, że przynajmniej w tych komitetach partyjnych może się dużo zmienić. Do tematu powrócimy.

D. Tryzna

Komentarze