Gmina Kartuzy Wokół nas

Powiat kartuski. Komunikacja zbiorowa. Jest sześć nowych tras autobusowych

Powiat kartuski zyskał dofinansowanie na uruchomienie zagrożonych linii autobusowych. Dzięki temu na terenie powiatu, ruszyło sześć połączeń komunikacyjnych. Zadanie realizowane jest przez trzech przewoźników.  

Mieszkańcy powiatu kartuskiego mają coraz lepsze możliwości korzystania z komunikacji autobusowej. Przyczyniły się do tego działania starostwa kartuskiego, jak i gminy Kartuzy. Wykorzystały one rządowy program, którego celem jest uruchomienie zagrożonych linii autobusowych. Zaczęła gmina Kartuzy, uruchomiając już w listopadzie roku ubiegłego pilotażowy program komunikacji miejskiej. Sprawdził się na tyle, że Kartuzy rozwijają go i przedłużają umowę na rok bieżący.

Włącza się powiat

Już podczas uruchomienia komunikacji miejskiej w Kartuzach ze strony mieszkańców i radnych gminy padały pytania o uruchomienie połączeń autobusowych, które funkcjonowały wcześniej na terenie gminy, a nawet wychodziły poza jej obręb. Usłyszeli wtedy odpowiedź, że wszystko zależy od zaangażowania powiatu kartuskiego. Starostwo zrobiło swoje.W piątek 15 stycznia Starosta kartuski Bogdan Łapa wspólnie z wicestarostą Piotrem Fikusem popisali umowy z operatorami na funkcjonowanie sześciu linii komunikacji autobusowej użyteczności publicznej. Przypomnijmy, że pod koniec grudnia na podstawie ogłoszonego przetargu wyłoniono trzech przewoźników, czyli PKS Gdynia, P.A. Gryf oraz Albatros.

Od 18 stycznia PKS Gdynia kursuje na linii Kartuzy–Przodkowo–Czeczewo–Tokary. Przewozy Autobusowe Gryf obsługują połączenia na liniach Szopa–Mirachowo–Kartuzy-Szopa, Kartuzy–Garcz-Zawory-Kartuzy oraz Kartuzy-Stężyca-Szymbark-Ostrzyce-Kartuzy.

Natomiast umowa z firmą Albatros Mieczysław Tryba, która będzie świadczyła usługi na trasach Żukowo–Kobysewo–Przodkowo–Pępowo–Żukowo oraz Sulmin – Żukowo – Widlino – Kartuzy-Sulmin, zostanie podpisana już niedługo.

– Wskazane linie autobusowe są częściowo zmodyfikowane w stosunku do dotychczasowych, celem dostosowania do potrzeb mieszkańców naszego powiatu oraz lepszego dostępu uczniów do szkół ponadpodstawowych – mówi zarząd powiatu kartuskiego

Warto wspomnieć, ze realizacja zadania nie udałaby się bez pomocy wojewody pomorskiego. Bowiem z Funduszu Wojewody powiat kartuski pozyskał dotację w wysokości ponad 1,2 mln zł. Jednocześnie zarząd powiatu podkreśla, że w ramach zawartej umowy z Marszałkiem Województwa, będzie rozliczał dopłaty do biletów ulgowych otrzymanych ze środków samorządu.

SP/opr.red

Komentarze