Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Stężyca Gmina Żukowo Powiat kartuski Szkolnictwo Wokół nas

Powiat kartuski. Ranking techników i liceów 2023. Zdecydowanie przoduje szkoła ,,Na Wzgórzu’’

Wyniki rankingu potwierdzają mocną pozycję techników na mapie edukacyjnej powiatu kartuskiego, a nawet województwa pomorskiego. Są potwierdzeniem dobrze obranych przez powiat kierunków kształcenia i mieszczą się w ogólnej tendencji wzrostu znaczenia nauk politechnicznych.

Od ćwierć wieku ,,Perspektywy’’ przedstawiają Ranking Liceów i Techników, który jest drogowskazem dla rodziców i uczniów. W tym roku wzięto pod uwagę 1360 liceów ogólnokształcących i 1185 techników. Analizowano dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki oraz przedmiotów zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Nasze najlepsze technika

W tegorocznym rankingu wśród techników powiatu kartuskiego najwyższą pozycję utrzymał ponownie Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Jednak zajmując 7. miejsce w województwie i 147. w kraju uzyskał nieco gorsze noty niż roku temu, kiedy w klasyfikacji ogólnokrajowej zajął 84. miejsce. Dla przypomnienia, pozycję w setce najlepszych techników w kraju utrzymał również w latach 2020-2021. Stąd tylko lub aż przyznano szkole Srebrną Tarczę jako znak jakości.

Kolejnym technikum z naszego powiatu w rankingu ,,Perspektywy’’ jest ZSP w Sierakowicach. W tegorocznym rankingu zajęła 11. miejsce w województwie, poprawiając swoją pozycję o cztery miejsca. Niestety, w rankingu ogólnokrajowym z 187. miejsca przesunęła się na 194. Szkoła ta również otrzymała Srebrną Tarczę.

Tuż za nią w rankingu wojewódzkim sklasyfikowano technikum Zespołu Szkół z Przodkowa. I tu można mówić o dużym skoku w górę, gdyż w roku ubiegłym szkoła ta zajmowała 24. miejsce w województwie i 307. w zestawieniu ogólnokrajowym. To przesunięcie się w górę powoduje, że załapała się do drugiej setki najlepszych techników w kraju. Za to należy się je oczywiście Srebrna Tarcza.

Na miejscu 22. w województwie sklasyfikowano ,,czarnego konia’’ ubiegłorocznego w rankingu – Technikum im. Książąt Pomorskich z Żukowa. W rankingu ubiegłorocznym województwa było na miejscu 12., a rok wcześniej dopiero na 41., więc ten wynik i tak nie jest zły. Szkole tej przyznano Brązową Tarczę.

34. lokatę w rankingu wojewódzkim zajmuje Technikum w PZS w Somoninie. To należy postrzegać jako sukces, gdyż w roku ubiegłym nie było go w rankingu.

Na pozycji 41. w województwie jest Technikum nr 1 z ZST w Kartuzach. W przypadku tej szkoły też jest to poprawa pozycji, gdyż w roku ubiegłym była na 58. miejscu.

Ranking liceów

I LO im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach w tegorocznym rankingu zostało sklasyfikowane na 50. miejscu w województwie i 693. pozycji w zestawieniu krajowym. Rok temu w województwie zajmowało 48. miejsce, a w 2021 roku 45. W rankingu ogólnopolskim swoją pozycję poprawiło, przesuwając się w górę o 89 miejsc. Wynikami ,,Klasztorna’’ zasłużyła na Brązową Tarczę.

W pierwszej setce w województwie znalazło się również  LO im. Książąt Pomorskich z Żukowa. Zajęło 76. lokatę, jedno oczko wyżej ma III LO w Kartuzach.

Na miejscu 80. sklasyfikowane zostało powołane cztery lata temu Liceum Mistrzostwa Sportowego w Stężycy.

D. Tryzna

Komentarze