Gmina Przodkowo Szkolnictwo Wokół nas

Przodkowo. Program Erasmus+. Uczniowie PZS podbiją Kretę

Uczniowie technikum oraz klasy branżowej Przodkowskiego Powiatowego Zespołu Szkół wraz z początkiem października rozpoczęli grecką przygodę wyjeżdżając na praktyki na Kretę realizowane z programu Erasmus+.

Szesnaścioro uczniów 2 października przyleciało do greckiego miasta Chania, aby rozpocząć pracę w siedmiu kreteńskich firmach w czterech różnych branżach – informatycznej, graficznej, żywieniowej oraz architektury krajobrazu.

Nie tylko uczniowie przylecieli na tę wspaniałą wyspę doskonalić swój warsztat, również dwoje nauczycieli brało udział w programie, podczas którego obserwowali pracę w jednej z greckich firm informatycznych.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele poza zbieraniem doświadczenia zawodowego, mieli również doskonałą okazję do podszkolenia swoich umiejętności językowych i komunikacji w środowisku branżowym.

Wycieczki

Nie samą pracą człowiek żyje – wolne chwile wypełnione były spacerami, plażowaniem i zwiedzaniem przepięknej wyspy. W ciągu tych dziewiętnastu dni udało się zobaczyć wiele pięknych miejsc. W pobliskim mieście Chania poza spacerami malowniczymi uliczkami starego miasta, uczniowie wraz z opiekunami odbyli rejs do trzech pobliskich wysepek podziwiając po drodze krystalicznie czystą wodę i wrak samolotu na dnie morza.

Odkrywając piękno Grecji warto pokonać dalekie odległości w poszukiwaniu dodatkowych wrażeń.  Rejs na wyspę Gramvousa oraz na Lagunę Balos czy rejs na wyspę Santorini to widoki, których nie da się opisać słowami, bo swym pięknem zwyczajnie odbierają mowę, a do których grupie również udało się dotrzeć.

Ostatnią wycieczką był Heraklion, w którym najpierw został spełniony obywatelski obowiązek, czyli głosowanie w wyborach, po czym wycieczka skierowała się do pobliskiego Knossos, o którym mówi się, że jest najstarszym miastem Europy i jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie.

Nowe doświadczenia, niezapomniane widoki, ciekawe znajomości, smaczna kuchnia i ujmująca grecka gościnność – to wspomnienia, które wszyscy zabrali ze sobą do Polski, a które zostaną w sercach na zawsze.

Nad/opr.red

Projekt Erasmus+ na Krecie w liczbach:

  • 2150 km odległości od szkoły
  • 19 dni projektu
  • 16 uczniów
  • 4 zawody – kucharz, informatyk, grafik oraz architekt krajobrazu
  • 7 grafików, 4 architektów krajobrazu, 3 kucharzy, 2 informatyków
  • 2 nauczycieli opiekunów
  • 2 nauczycieli biorących udział w job shadowing
  • niezliczona ilość kilometrów pieszych wycieczek, rejsów i tras pokonanych autobusem

Komentarze