Gmina Dziemiany Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Stara Kiszewa Gmina Sulęczyno Powiat kartuski Samorząd

Region. Aktualności wyborcze. Nowe nazwiska pojawiły się w loterii wyborczej

Minął termin rejestrowania komitetów wyborczych. Teraz wszystko jest już jasne. Pokazali się wszyscy, którzy przystąpili do wyścigu wyborczego. Stąd kilka nowych nazwisk kandydatów na włodarzy gmin w naszych powiatach. 

Coraz bliżej kwietniowej daty. Jak objaśniał nam człowiek dobrze obeznany z wyborczą machiną, zostało pięć roboczych tygodni do wyborów. Wielki Tydzień trzeba odliczyć, gdyż nikt poważny w ten czas nie będzie zajmował się polityką, nawet tą na najniższym szczeblu.

12 lutego pokazał całą prawdę

Trzy tygodnie temu poinformowaliśmy kto będzie startował w wyścigu o fotel włodarza gminy. Zabrakło tam pełnych informacji jak to będzie w gminach Stara Kiszewa i Dziemiany.

12 lutego był ważną datą w kalendarzu wyborczym, gdyż tego dnia poznaliśmy jakie komitety zarejestrowały się w okręgach wyborczych. Karty zostały odkryte. Dla kogoś, kto poważnie myśli o kandydaturze na stanowisko wójta czy burmistrza, to była data graniczna. Po niej swoich zamiarów wyborczych nie mógł dalej ukrywać.

Gmina Dziemiany

Jak informowaliśmy wcześniej, do wyścigu o fotel wójta zgłosił się Piotr Laska, obecny wicestarosta kościerski. Nie krył on tego zamiaru już od dawna i dla tych co bliżej interesują się samorządem nie była to żadna nowość. Ale to nie jedyna kandydatura. Okazało się, że drugim jest Krzysztof Rolbiecki z KWW Nasza Mała Ojczyzna.

Obecny wójt Leszek Pobłocki wtedy nie chciał mówić o swoich planach. Dziś oficjalnie zakomunikował, że nie będzie ubiegać się o reelekcję.

– To co miałem zrobić, to co było w zasięgu moich decyzji, zostało zrealizowane. Co chciałem zrobić zostało wykonane. Stąd nie będę dalej ubiegać się o wójtowanie – powiedział nam 20 lutego L. Pobłocki.

Natomiast nie wycofuje się on zupełnie z samorządu. Potwierdził, że będzie startował na radnego powiatowego z KWW Wspólny Powiat Kościerski.

Gmina Stara Kiszewa

Informowaliśmy, że w tej gminie obecny wójt Marian Pick nie będzie się ubiegać o dalszą reelekcję. Dziś chcemy poinformować, że o jego miejsce będzie ubiegać się Andrzej Hinc. To „swój człowiek”, bo pracuje jako sekretarz gminy i jest radnym powiatu kościerskiego. Stąd samorząd nie ma przed nim żadnych tajemnic. Jak powiedział nam, zarejestrował swój komitet i pracuje nad listami wyborczymi. 

Okazało się, że jest też drugi kandydat na wójta. Został zarejestrowany KWW Michała Bielińskiego, obecnego dyrektora ZKiW w Starej Kiszewie.

Nowe nazwiska w kartuskim

Po rezygnacji obecnego wójta Sulęczyna Bernarda Gruczy z pracy w samorządzie gminnym kandydaturę swoją na to stanowisko zgłosił Kazimierz Gliniecki, obecny przewodniczący Rady Gminy. Wydawało się, że taka zmiana jest naturalna z korzyścią dla gminy i mieszkańców.

Jednak 11 lutego na zebraniu OSP Sulęczyno oficjalnie zostało ogłoszone, że do walki o fotel wójta gminy stanie również obecny skarbnik urzędu Paweł Trzebiatowski.

Ktoś z boku mógłby powiedzieć „będzie ciekawie”.

Nowe nazwiska pojawiły się również w Kartuzach. Do znanej już trójki chętnych na fotel burmistrza dołączył radny Jacek Richert. Więcej o tym na str. 12.

Na pewno konkurencji nie będzie miał obecny wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski. Od 25 lat zarządza gminą, ciesząc się poważaniem u radnych i szacunkiem u mieszkańców.

Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze