OSP Powiat kartuski

Region. Bilans weekendu. Trzy pożary i jedna ofiara śmiertelna

Najtragiczniejszym okazał się pożar z dnia wczorajszego, do którego doszło w Sitnie. W zgliszczach domku letniskowego znaleziono ciało starszej osoby. Pozostałe dwa miały miejsce w Mrozach i Chwaszczynie.

W niedzielę około godz. 15 strażacy zostali wezwani do pożaru w Sitnie, kiedy przybyli na miejsce okazało się, że płonie drewniany domek letniskowy. Pożar był bardzo zaawansowany. Po jego ugaszeniu w pogorzelisku odnaleziono zwłoki starszej osoby. Policja podjęła działania, aby wyjaśnić jej tożsamość. W gaszeniu pożaru uczestniczyły dwa zastępy z jednostek OSP w Dzierżążnie i Żukowie oraz strażacy zawodowi z Kartuz.

Pożary opanowane

Tego samego dnia tuż przed północą doszło do pożaru poddasza budynku mieszkalnego w Chwaszczynie. W akcji brał udział zastęp z OSP Chwaszczyno i Miszewo. Prawdopodobnie przyczyną pożaru był źle odizolowany przewód kominowy. Od niego zapaliły się elementy konstrukcji drewnianej. Na szczęście pożar został szybko opanowany.

W piątkowe popołudnie doszło do pożaru na terenie jednej z firm zlokalizowanych w Mrozach. Ogień wybuchł w kotłowni, ale dzięki szybkiej akcji strażaków został opanowany. 

Zrób przegląd

Choć sezon grzewczy rozpoczął się już wcześniej, to łagodna temperatura na zewnątrz powoduje, że systemy grzewcze wykorzystywane są tylko w małym procencie. Co innego jak temperatury spadną mocniej poniżej zera. Stąd warto jeszcze teraz zrobić przegląd instalacji, zwracając uwagę m.in. na właściwą izolację przewodów kominowych, rur grzewczych itd. Ważne jest, aby fachowiec sprawdził drożność kominów – czy nie zalegają w nich sadze oraz, czy nie ma nieszczelności w systemie, z których mógłby się ulatniać czad. Jest to potrzebne dla naszego bezpieczeństwa.   

D. Tryzna

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

Komentarze