Gmina Kościerzyna Miasto Kościerzyna OSP Powiat kościerski Samorząd Wokół nas

Kościerzyna. Otrzymali sztandar – symbol zaszczytnej i ofiarnej służby. Strażacy z PSP i OSP z wyróżnieniem za swoją służbę

Choć w ostatnich dniach nie było w naszym kraju żadnego święta państwowego, to jednak w Kościerzynie miała miejsce uroczystość, która na miano takiego święta zasługuje. To celebrowane z najwyższymi honorami wręczenie sztandarów jednostkom Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Miniona niedziela zapisze się w historii Kościerzyny w sposób szczególny. W atmosferze święta i niecodziennej doniosłości odbyły się tu uroczystości nadania sztandarów jednostkom Straży Pożarnej. Sztandary ufundowane przez społeczeństwo ziemi kościerskiej stanowią ważny symbol oraz element tradycji, łączący strażacką brać w idei bezinteresownej służby, poświęcenia i bohaterstwa na rzecz małej i dużej ojczyzny. Akt ufundowania sztandaru dla PSP odczytała starosta Alicja Żurawska. Wśród jego fundatorów byli przedstawiciele starostwa i wszystkich gmin powiatu. Natomiast na czele komitetu fundacji sztandaru dla OSP stanął burmistrz Michał Majewski, a obok niego m.in. Michał Jaworski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna oraz druhowie Jerzy Rożek i Tomasz Klinkosz, odpowiednio prezes i wiceprezes jednostki. Wśród wywołanych do tradycyjnego wbicia gwoździa byli właściciele wielu znanych firm i Gabriela Reca, której dziełem były oba płótna.

Sztandary wręczone zostały zgodnie z protokołem, kiedy to odbierający przedstawiciele jednostek z pietyzmem i w uniżeniu całowali fragment płótna sztandaru, wyrażając w ten sposób najwyższy szacunek i należny honor symbolice niesionej i przekazywanej potomnym na sztandarze.

Uroczysta Eucharystia

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Świętej Trójcy, której głównym celebransem był ks. dr Jarosław Lisica, kapelan komendy wojewódzkiej PSP w Gdańsku. Koncelebrantami byli m.in. ks. prałat Marian Szczepiński, kapelan KPP w Kościerzynie, ks. Czesław Marchewicz, kapelan kościerskiej straży pożarnej oraz księża Ryszard Bała, Łukasz Delewski i Bogusław Kwasigroch, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Kościerzynie. Czytanie podczas liturgii słowa mieli Nina Lipska i Stanisław Kinitter, członkowie MDP. Modlitwę wiernych odczytał ogniomistrz Błażej Głodowski.

Dalsza część uroczystość odbyła się na kościerskim Rynku, gdzie stanęły kompanie reprezentacyjne Marynarki Wojennej i 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podniosła ceremonia

Tu w pełnym ceremoniale i podniosłej atmosferze, w obecności przedstawicieli władz strażackich obu formacji z województwa i wszystkich gmin powiatu oraz tłumu mieszkańców, dokonano uroczystego wręczenia sztandarów. Licznie zebrani mieszkańcy mogli przekonać się o znaczeniu i ważności sztandaru. Ta szczególna i niecodzienna uroczystość była też okazją do uhonorowania strażaków oraz osób i instytucji aktywnie wspierających i przyczyniających się do rozwoju obu jednostek. Jak podkreślił komendant powiatowy PSP st. bryg. Tomasz Klinkosz, obie stanowią jeden organizm i jedną rodzinę strażacką złączoną tym samym etosem służby.

Otrzymały też one drogie prezenty dla obu jednostek. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP otrzymali bowiem nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, dzięki czemu mogli przekazać druhom z OSP jeden ze swoich używanych wozów. Uroczystość zakończyła defilada, a po niej piknik strażacki na placu Jana Pawła II przeznaczony dla całych rodzin.

DT+BM

Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej

– mł. bryg. Rafał Duzowski

– asp. sztab. Wiesław Stefanowski

Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej

– st. sekc. Paweł Skwierawski

– Michał Majewski – Burmistrz Miasta Kościerzyna

– Piotr Karczewski – Doradca Społeczny Prezydenta RP

– Michał Majewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna

– Michał Kostka – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz

Złoty Znak Związku OSP RP

– dh Zygmunt Gliński, wiceprezes OSP w Kościerzynie

Alicja Żurawska, starosta kościerski i prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościerzynie

W imieniu władz samorządowych powiatu kościerskiego oraz wójtów gmin powiatu kościerskiego ogromnie gratuluję tak wspaniałej uroczystości i przekazania aktu dwóm sztandarom. Są w życiu każdej jednostki dni wytężonej, odpowiedzialnej służby, jak i wydarzenia szczególne, wręcz historyczne. Uroczystość przekazania sztandaru na kościerskim rynku jest takim dniem, potwierdzającym szacunek dla przeszłości, tradycji i wartości przyświecających strażakom. Dla braci strażackiej sztandar to nieskazitelny symbol honoru, oddania, męstwa i umiłowania ojczyzny, a przede wszystkim niesienia pomocy osobom potrzebującym w każdej chwili i o każdej porze. Odnosząc się z szacunkiem do całego Państwa dorobku i nieskazitelnej służby oraz działań zawodowych i społecznych gratuluję dotychczasowych osiągnięć, oraz dzisiejszej ceremonii. Wszystkim nagrodowym i wyróżnionym składam najserdeczniejsze gratulacje. Niech św. Florian czuwa nad Wami oraz Waszymi rodzinami.

Komentarze